GÜNÜN GÜZELİ: Yanaklarından öpülesi Zümran Ömür
Sosyal medyada gördüğümüz Karslı Zümran Ömür Fransızca konuşmasıyla, yaptıkları ve anlattıklarıyla sıcacık doldu içimize.

Sosyal medyada dolaşan video yer alan kadın Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür. Boğatepe Kars’a bağlı bir köy. Videoya kendini Fransızca tanıtın Zümran Ömür kadının toplumda yer alması ve aile içerisinde söz hakkı olması için tıbbi bitkiler üzerine dernek kurduklarını söylüyor.

Videonun bu kadar ilgi çekmesinin en önemli nedeni  Zümran’ın kendini Fransızca tanıtması ve anlattıkları. “Kırsaldaki kadınların doktora gittiğinde kendisini ifade edemediğini gördük ve kırsaldaki kadınların kendisini daha iyi ifade edebilmesi için iletişim kursları, sağlık kursları, beslenme kursları ve Fransızca kursu aldık.” diyor Zümran. Sonra da derneğin diğer çalışmalarını anlatıyor: “2007 yılında 45 kadın 15 erkek ile dernek kurduk. 650 tür bitkiyi ekonomiye kazandırmak için çalışma başlattık, 35 tür tıbbi bitki öğrendik. Eğitimler sırasında kırsaldaki kadınların doktora gittiğinde kendisini ifade edemediğini gördük ve kırsaldaki kadınların kendisini daha iyi ifade edebilmesi için iletişim kursları, sağlık kursları, beslenme kursları ve Fransızca kursu aldık. Hem üretip hem de tüketmek için yaptığımız çalışmaları dernekte sergiledik. 2010 yılında Boğaztepe köyünde ‘Peynir Müzesi’ kurduk.”

Kadınların kendini var etme çabası büyük bir takdiri hak ediyor, yüzümüzü güldürüyor, umudumuzu çoğaltıyor. Var olsun Boğatepe köyünün kadınları. Bu tür örneklerin çoğalması dileğiyle...

İlgili haberler
GÜNÜN GÜZELİ: Asit saldırısından cesaret iksirine

Eski sevgilisinin asit saldırısına uğrayan İtalyan model Gessica Notaro, artık deniz aslanı eğiticil...

GÜNÜN VİDEOSU: Kırgız kadının dansı

Günlük işlerini yapmaktan sıkılmış görünen, Kırgız kadın çadırın önünde harika bir klip çekiyor. Rut...

GÜNÜN GÜZELİ: Engel tanımayan kadın

Evet insan isterse hayat asla engel tanımıyor. Bir kadın tüm engelleri aşıp dünyayı dolaşıyor ve gez...