GÜNÜN GÜZELLERİ: Bisikletli kadınlar, ‘şiddet son bulsun’ diye pedallarına asıldı
3 kadın günlerdir bisikletleriyle yollarda. Amaçları kadına yönelik şiddete, tacize ve ötekileştirmeye ‘dur’ demek ve bunun için farkındalık yaratmak.

Eskişehir Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi 3 kadın, son yıllarda artan kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarına dikkat çekmek için Çanakkale'den bisikletleriyle başladıkları 550 kilometrelik yolculuklarının 3'üncü günün Edirne'nin Keşan İlçesi'ne ulaştı. Çanakkale’den, geçen Perşembe günü 'Pedalladıkça Güzelleş-Güzelleştir' sloganıyla yola çıkan Eskişehir Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyesi Emine Apaydın, Seval Peköz ve Aysun Buran 140 kilometre pedal çevirerek Keşan'da mola verdi. Üç kadın amaçlarının gittikçe vahşileşen kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarına 'dur' demek ve insanların ötekileştirilmesine dikkat çekmek olduğunu anlattı.Kadın bisikletçi grubu sözcüsü Seval Peköz, kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarına dikkat çekmek adına 3 yıldır bu aktiviteyi gerçekleştirdiklerini belirterek, "Mottomuz 'kadına, taciz ve tecavüze hayır' demek. Bunu da en iyi aktarabileceğimiz şey bisikletti. Çünkü bisiklet tarih boyunca insanların özgürleşmelerine çok büyük katkıları ve günümüzde yaşanan ekolojik krize karşı olan bir araç. Bu yıl Çanakkale'den çıktık ve İstanbul'da bitirmek istiyoruz. Amacımız kadınların, insanların yolda olabilmesi. İlk yıl Fethiye'den İzmir'e, ikinci yılımızda İzmir’den Çanakkale’ye pedalladık. Her yıl mottomuza bir şeyler ekleyerek yolumuza davam ediyoruz" dedi.


BİZ HER TÜRLÜ ÖTEKİLEŞTİRMEYE 'DUR' DEMEK İSTİYORUZ
Bu yıl insanların ötekileştirilmesine 'dur' demek için de çalışma yaptıklarını ifade eden Peköz, "Ülkemizde maalesef kabul görmüş normlar var. Bu normlar dışındaki her şey ötekileştirilmeye çalışılıyor. Biz her türlü ötekileştirmeye 'dur' demek istiyoruz. Her türlü bireye yapılan taciz ve tecavüz insanlık suçudur. Biz de kadınlar için yoldayız. Önemli olan yolda olmak. Gittiğimiz köylerde kadınlarla görüşüyoruz, soflarına, tarlalarına misafir oluyoruz. Amacımız onlarda da farkındalık yaratmak" diye konuştu.
Bisikletçi kadınların turu 25 Ağustos'ta İstanbul'da sona erecek.

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Çağımızın şiddeti: Dijital şiddet

Teknolojik araçlar kadını küçük düşürmek, cezalandırmak, denetlemek için kullanılıyorsa bu dijital ş...

Mücadeleyi yükseltme zamanı!

Kadınlar, sırf giyim kuşamları, oturuş kalkışları nedeniyle şiddete maruz kaldıkları bir dönemde bu...

Ekim Devrimi’nden güç alarak mücadeleye!

Gençlik Yaz kampı Kadın Çalışmaları Atölyesi kadın sorununa dair pek çok tartışma yürüttü demiştik....

Aile Bakanının şiddetle mücadelesinde yeni bir şey...

Elektronik kelepçe, kadın konukevleri, kadın izleme merkezleri... Daha önce de gündeme gelen bu uygu...