GÜNÜN HAREKETİ: Çeyizimi satıyorum
Zeynep Tilki adlı bir kadın sosyal medya aracılığıyla ‘Çeyizimi satıyorum’ kampanyası başlatarak kadınlara biçilen ‘çeyiz’ mantığına isyan bayrağı açtı.

Zeynep Tilki kampanyasını sadece sosyal medyada değil sokakta da sürdürüyor. Sokağa çıkıp çeyizlik eşyaları dizen ve yanlarına ‘Kadınlar çeyiz değil, özgürlük istiyor’, Sen aşkı tabak çanak sanmışsın’ ve ‘Kız çocuklarına çeyiz değil, eğitim istiyoruz’ dövizleri koydu.Facebook’tan tüm kadınlara kampanyaya dair çağrı yapan Tilki şunları yazdı: “Evet kadınlar yanlış duymadınız, çeyizlerimizi satıyoruz. Neden mi?
Dünyaya geldiğimiz andan itibaren kadın olmanın baskısını hissettik üzerimizde. Henüz genç kızlığa yeni adım atmışken çeyiz düzen 'anneanneler, babaanneler, anneler' çevirdi dört bir yanımızı. Patikler, hiç kullanılmayan dantelli havlular, yazma kenarları, tabak çanaklar ile bilinç altımıza evliliğin zorunlu olduğu yerleştirildi.
Etrafımızda “Sen ne zaman evleniyorsun, vah vah evde kalmış bu, tabi sen anca gez evlenip yuva kurayım deme, kızım çalış çeyizini düz' diyen teyzeler hatta çok manidardır ki komşular oldu.”“Evlenmek için gerekli olan şeyler, 'Sevgi, Aşk, Sadakat' iken biz bize yapılan aptal çeyizlere anlam yüklemek zorunda hissettik.
Şimdi başlatacağımız hashtagler ile #çeyizimisatıyorum sosyal medyada paylaşımlar yapacağız. Ben yarın çeyizimi bir meydana serip birkaç pankart açarak eylemime fiili olarak başlayacağım. Sizler ise size yapılmış çeyizlerin yanına istediğiniz bir kağıda, kartona mizahi cümleleri yazarak, çeyizinizin yanına koyup bunu fotoğraflayarak tüm sosyal medya kollarınızda paylaşacaksınız. Grubumuzun adını da #girlspower olarak kartona ve paylaşıma ekleyin”

Bu kampanya ile farkındalık yaratmak istediğini de belirten Tilki’ye gerçekten de sosyal medyada kadınlardan ilginç dönüşler oldu.
Kampanyanın en önemli noktalarından biri ise kız çocuklarına çeyiz değil eğitim verilmesi gerektiğinin tekrar tekrar belirtilmesi... Bunu da Tilki yine sosyal medya hesabından şöyle açıklıyor: “Küçücük kız çocuklarına boylarından büyük hazırlanan sandık dolusu çeyizlere ince bir sitemdir. Kız çocuklarına çeyiz değil eğitim sandıkları istiyoruz...
Evliliği bilinçaltında mecbur hissettiren, küçük kız çocuklarının kabusu olan, kadınlara çeyizsiz kadın olmaz düşüncesini empoze eden, sevgiden, aşktan yani evlilikten aslında çok uzak olan çeyizimi satıyorum”

İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

Kadın eğitimciler anlatıyor: Cinsiyetçi ve baskıcı...

Kadın eğitimciler, eğitimin durumunu ve öğrencilere yansımasını değerlendirdi...