GÜNÜN İCADI: Tecavüz tuzağına karşı pipet
ABD’de liseli gençler ilginç bir icada imza attı. İçkiye ilaç katılması halinde renk değiştirerek kişiyi uyaracak özel bir pipet geliştiren gençler, tecavüz girişiminin önüne geçmeyi amaçlıyor.

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Victoria Roca, Susana Cappello ve Carolina Baigorri isimli üç lise öğrencisi, olası bir tecavüzün önüne geçmek için ilginç bir icada imza attı.
Liseli gençlerin girişimcilik dersinde yaptıkları icat, ilk bakışta basit bir pipetten farksız görünüyor. Ancak suyla temas etmesiyle birlikte pipetin üst kısmında şeritler beliriyor. İçeceğin içinde uyuşturucu olması halinde şerit A harfini gösterirken, güvenli olması halinde B harfini gösteriyor.

VAKALARIN ÇOĞUNDA TECAVÜZ EDEN KİŞİ ARKADAŞ
İstatistiklere göre tecavüz vakalarının büyük çoğunluğunda fail mağdurun arkadaşı ya da sevgilisi. Fail ve mağdurun birbirini tanıdığı ve ‘date rape’ olarak adlandırılan bu vakaların odağında ise lise öğrencileri var.
Inside Edition’a konuşan Baigorri’ye göre icat tecavüzü tamamen ortadan kaldıramasa da en azından önceden uyararak olası teşebbüsleri boşa çıkarabileceğini belirtti ve “Bunun tecavüzü bitirecek kökten bir çözüm olmadığını elbette biliyoruz, ama en azından bu şekilde sayının azalacağını umuyoruz” dedi.
Bu arada genç mucitler pipetin patentini almak için de çalışmalara başladı.

İlgili haberler
Flört şiddeti nedir?

Kadınlar için korkutucu bir deneyim! Korkmayın... Ama flört şiddetinin şiddete açılan kapılarından b...

GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

GÜNÜN ŞARKISI: Mavi Gezegen

Çatışmaların ortasında minik öğrencisinin büyük hayallerine ortak olmak istedi İpek öğretmen ve Hati...