GÜNÜN İLGİNCİ: Güzellik normlarının tersine işlediği ülke: Moritanya
Gıda sıkıntısı çeken bir ülke olan Moritanya’da, şişmanlık bir kadın için zenginlik ve prestij işareti. Moritanya güzellik standartlarına ulaşmak için birçok kadın şişmanlama diyetine giriyor.

Batı Afrika’da Batı Sahra ile Senegal arasında bulunan Moritanya’da kadınların zayıf olması hoş karşılanmıyor, hatta yasaklanıyor. Bu toplumda şişman kadınlar en güzel ve en makbul sayılıyor. Zayıf kadınlar ise daha çok yemeye zorlanıyor. Zayıf bir kadın onlara göre yiyecek alamayacak kadar fakirdir ve toplumdan dışlanır.

Evlilik çağına gelmiş kadınlar 60 kilonun altında ise evlendirilmiyor. Şişmanlama diyetleri evlilik çağındaki kadınların baş belası olmuş durumda. Şişmanlama diyetinde deve sütü, zeytinyağına batırılmış ekmek ve keçi etinden oluşan bol kalorili bir menü var. Bunu tüketen kadınlar çatlayana kadar beslenmeye çalışıyor.
Açlık ve kuraklık çeken bu toplumda şişmanlık refah, zayıflık fakirlik göstergesi.
Bu yüzden de aileler daha çocuk yaşa kızlarını aşırı beslemeye başlıyor. Moritanyalı
yemek yemeyi reddeden kız çocuklarının ayak parmakları kırılıyor.


Zorla beslenmeye maruz kalan kadınlar ve kız çocukları bunu bir işkence olarak tanımlıyor. Hatta direnirlerse şiddete maruz kalıyorlar. Kilo alamayan genç kızlar şişmanlatan haplara başvuruyor. Şişmanlama diyeti yapıp hâlâ kilo alamayan yüzde 20’lik kısım ise çareyi yapay ilaçlarda arıyor. Kazandıkları azıcık parayı bile bu şişmanlatma haplarına harcayan kadınlar toplum tarafından dışlanıp asla evlenememe korkusuyla yaşıyor.

Kaynak: Mynet kadın

İlgili haberler
GÜNÜN İLGİNCİ: Tarihten 5 İlginç Gebelik Testi

Bugün hamile olup olmadığınızı öğrenmenin hem bilimsel hem de kolay pek çok yöntemi var. Tabii bu yö...

GÜNÜN İLGİNCİ: 7 kız kardeşin uzun saçlarının gari...

Annelerinin saçlarına sürdüğü garip bir madde yüzünden arkadaşlarının alaylarıyla baş etmek zorunda...

GÜNÜN İLGİNCİ: Yüzü Uv ışınlarında korumak için yü...

Çin’de kadınların beyaz ten rengine sahip olmasından dolayı Uv ışınlarından korunmak için yüzlerine...