GÜNÜN İLGİNCİ: Popüler kadın dergilerinden kadınlar için seçim kampanyası
Almanya’da ana akım kadın magazin dergileri 24 Eylül’de yapılacak federal seçimlere daha fazla kadının katılması için ‘Gerwomany’ adlı bir kampanya başlattı.

Almanya'da ana akım kadın magazin dergileri 24 Eylül'de yapılacak federal seçimlere daha fazla kadının katılması için Gerwomany adlı bir kampanya başlattı. Bild der Frau, Cosmopolitan, Donna, Elle, Emotion, Freundin, Frau im Spiegel, Für Sie, Glamour, Harper's Bazaar, Instyle, Jolie, Joy, Lisa, Lust auf mehr, Madame, Ma Vie, Maxi, Myself, Petra, Shape, Vital, Vogue gibi popüler kadın dergileri “popülizme dur demek, siyaseti erkeklere bırakmamak için” bu kampanyayı yaptıklarını söylüyor.
Bu 23 dergi haftalık 20 milyon kadına erişiyor. Kadınları ‘klasik kadın rollerine’ sıkıştıran, bir yanda da kadınlar için neyin iyi neyin kötü olduğunu sistemle uyumlu ama popülerliği güçlü imgelerle anlatan bu dergiler çoğunlukla ünlülerin yaşamı, diyet programları, makyaj trendleri, iş kadınlarının hikayeleri, eşleri mutlu etme tüyoları, hem çocuk hem kariyer yapmanın püf noktaları üzerine bir yayın çizgisi izliyorlar. Bu ana gündemlerin yanında böylesi bir kampanya başlatmaları oldukça ilginç.
Peki “popülizme dur deme” amacı ne ifade ediyor?
Aslında bu dergilerin popülizm ile ifade ettikleri Almanya’da kendine siyasette popülist söylemlerle yer kazanmaya çalışan aşırı sağ partiler değil, örneğin sosyal demokrasinin solundaki partileri de “popülist” olarak değerlendiriyorlar. Bu nedenle şimdiye kadar açık olarak ilan etmeseler de Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), Liberal Demokratlar (FDP), Sosyal Demokratlar (SPD) ve Yeşiller (Die Grünen) partilerine oy verme çağrısı yapıyorlar. Bu dergiler açısından aşırı sağ, ırkçı, emekçi düşmanı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ile Sol Parti (Die Linke) aynı görülüyor.
Gerwomany internet sayfasında Almanya'da 1953 yılından beri seçime katılan kadınların oranının erkeklerden çok düşük olduğu belirtilerek, popülizmi durdurmanın ilk yolunun seçimlere katılmak olduğu ifade ediliyor. Kampanya, profesyonel bir reklam ajansı tarafından, büyük bir bütçe ile gerçekleştiriliyor. Kampanya önümüzdeki dönemde imza kampanyaları, ilanlar, bilboardlara asılan afişler ve tanınmış kadınların katıldığı toplantılarla sürdürülecek.

İlgili haberler
Almanya’da bina temizlik işçilerinin zam ve ücret...

Almanya’da temizlik işçileri ücretlerinin artırılması için mücadele ediyor. Almanya’da bu alanda çal...

GÜNÜN RAKAMI: Almanya’da da ev işi kadın işi

Kadınlık her yerde aynı! Almanya’da çalışan kadınların yüzde 69’u, evli olmasına rağmen çocuklarını...

GÜNÜN İLKİ: Almanya’da ilk kadın spiker

Haber dünyasında kadınlara yer yoktu çünkü savaş haberleri bir ‘bayanın’ zarif ağzından çıkmamalıydı...