GÜNÜN İLKİ: Kadın futbolcuların regl takvimine uygun antrenman
Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.

İngiltere’nin Chelsea Kadın Futbol Takımı, futbol tarihinde bir ilke imza atarak futbolcuların regl dönemine göre antrenman programı hazırladı. Kadın oyuncuların performansını arttırmak ve yaralanmaların önüne geçmek isteyen takım, bu yöntemle bir ilke imza atmış oldu. Independent’e konuşan Teknik Direktör Emma Hayes, oyuncuların enerjisinin ve ruh halinin döngülerinden doğrudan etkilendiğini fark ettikten sonra bu düzenlemeyi yaptıklarını söyledi.

‘ERKEKLERLE AYRI LİGDE, ERKEKLERLE AYNI KOŞULLARA ZORLANIYORUZ’

Takımın bu sezon Kadınlar Süper Ligi'nde olduğunu belirten Hayes, The Telegraph’a kadın takımlarının erkek meslektaşlarıyla farklı liglerde olduğunu ancak aynı şekilde eğitildiğini söyledi.

“Kadınlara her zaman küçük erkekler gibi davranıldığı bir sektörde bir teknik direktörüm” diyen Hayes, güç, odaklanma, taktik, rehabilitasyon gibi konularda erkeklere yaklaşılır gibi yaklaşıldığına dikkat çekti. Hayes, “Biz kadınız ve nihayetinde en basit deyimle, ayda bir erkeklerden farklı bir süreç yaşıyoruz. Yeni kuralları, ay boyunca kilo ve enerji dalgalanmalarını kontrol etmeye ve hormonal değişikliklere bağlı yumuşak doku yaralanmalarına karşı eğitim ve beslenme programları hazırlayacağız” diye konuştu.

‘DÖNGÜYÜ İZLEMEK KEMİK YARALANMASI RİSKİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ’
Futbolcular, döngülerini bir uygulama aracılığı ile takip edecek ve antrenman programlarına bu veriler çerçevesinde dahil olacak.

Dr. Bruinvels konuyla ilgili “Sadece yüksek östrojen seviyelerine kadar değil, aynı zamanda döngüyü izlemek de kemik yaralanması riski açısından çok önemlidir” dedi.

Çeviri: Jinnews

İlgili haberler
Futbol, Camus ve Anneannem...

Kadınlar, sokakta futbol oynamak, evde maç izlemek, tribünde coşkulu bir taraftar olmak için mücadel...

GÜNÜN BAŞARISI: 2019’un en iyi kadın futbolcusu Ra...

Cinsiyetçilik ve ırk ayrımcılığına karşı verdiği mücadeleyle sık sık ismini duyuran başarılı oyuncu...

KADIN FUTBOLCULAR İSYANDA: Bu, kadınların bedenler...

ABD’den Suudi Arabistan’a, İspanya’dan İran’a, Latin Amerika’dan Türkiye’ye dünyanın dört bir yanınd...