GÜNÜN İLKİ: Kuzey Amerika’daki ilk siyah kadın gazeteci…
Kuzey Amerika'daki ilk siyah kadın gazete editörü, Mary Ann Shadd, evrensel eğitim hakkı, siyahların kurtuluşu ve kadın hakları için yorulmak bilmeyen bir savunucuydu.

Tam adıyla Mary Ann Shadd Cary, The Provincial Freemen adlı gazeteye başladığında Kuzey Amerika'daki ilk kadın Afro-Amerikan gazete editörü oldu . Daha sonra hayatında, Amerika Birleşik Devletleri'nde hukuk derecesi kazanan ikinci Afro-Amerikalı kadın oldu.

Mary Ann Shadd 9 Ekim 1823'te Wilmington, Delaware'de doğdu .

13 çocuğun en büyüğü olan Mary Ann Shadd Cary özgür bir Afro-Amerikalı ailede dünyaya geldi. Mary’nin köleliğin kaldırılmasını savunan babası, William Lloyd Garrison tarafından yönetilen Liberator adlı kölelik karşıtı bir gazetede çalışıyordu. Babası Yeraltı Demiryolunun bir üyesi olarak kaçan kölelere yardım etti. Mary, babasının izinden gitmek için büyüyecekti.

Büyürken, ailesinin evi sık sık kaçak kölelere sığınak oldu. Delaware eyaletinde Afro-Amerikalı çocukları eğitmek yasa dışı olduğundan, Shadd ailesi Mary'nin Quaker Yatılı Okuluna gittiği Pennsylvania'ya taşındı. 1840 yılında Mary Ann okuldan ayrıldıktan sonra East Chester'a döndü ve siyah çocuklar için bir okul kurdu. Daha sonra Norristown , Pennsylvania ve New York City'de ders verdi.

1851 yılında Kanada’nın batısına giden Mary, orada köleliğin kaldırılması ve kadınların siyasi hakları için mücadele yürüttü. İlk siyah kadın gazeteci oldu.

Amerikan İç savaşından sonra hukuk öğretmek ve okumak için, Washington'da DC'ye taşındı, altmış yaşında, Amerika Birleşik Devletleri'nde hukuk derecesi kazanan ikinci siyah kadın oldu.

Hilal Tok ekmekvegul.net için çevirmiştir

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Tıp Doktoru ünvanı alan ilk siyah ka...

Sıkı çalışma ve disiplinle her şeyin mümkün olabileceğini kanıtlayan Crumpler siyah doktorlar, kadın...

GÜNÜN BELLEĞİ: Hela hücrelerine hayat veren kadın...

Henrietta Lacks, bugün dünyadaki hemen her laboratuvarda kullanılan ve kanserden bulaşıcı hastalıkla...

Siyahlara dönük linçle mücadele eden Dorothy Heigh...

ABD’li insan hakları savunucusu, ırkçılık karşıtı, sosyal danışman, politikacı Dorothy Height 24 Mar...