GÜNÜN İLKİ: Uzayda kadın yürüyüşü
İlk kez NASA’nın uzay yürüyüşü yapacak astronot ekibi sadece kadınlardan oluşacak.

Amerikan Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Anne Mcclain ile Christina Koch tarihi uzay yürüyüşünü 29 Mart’ta gerçekleştirecek.

Kadın astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecek. 7 saatlik uzay yürüyüşü sırasında karadan desteği de yine kadınlar verecek. NASA’nın Teksas’taki Johnson Uzay Üssü’nden uçuş kontrol direktörü Mary Lawrence ve Kristen Facciol, uzaydaki iki kadın astronotu yönlendirecek.

Rus kozmonot Velentina Tereşkova, 1963 yılında uzaya giden ilk kadın, Sovyet kozmonotu Svetlana Savitskaya da 25 Temmuz 1984’te uzay yürüyüşü yapan ilk kadın olmuştu. Savitskaya’nın yürüyüşünün üzerinden 35 yıl geçtikten sonra NASA’nın 2 kadın astronotu uzay yürüyüşü yapacak.

NASA verilerine göre bakım, onarım, yeni teçhizat denemesi ve bilimsel deneyler için 1998’den beri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 213 uzay yürüyüşü yapıldı. Ancak bugüne dek uzaya gönderilen 500’den fazla kişi içinde kadınların oranı yüzde 11’den az. Ayrıca şimdiye kadar uzay yürüyüşü ekipleri de ya tümüyle erkek ya da kadın-erkek karışık oldu. Uzay uçuşlarının 60 yıllık tarihinde uzay yürüyüşü eğitimi almış iki kadının bulunduğu sadece 4 misyon var.

İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Uzayda ilk kez yürüyen bir kadın -...

35 yıl önce bugün 1984 yılında bir kadın uzayda ilk kez yürüyüş yaptı. 3 saat 35 dakika boyunca uzay...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Uzaya roket yollayan Hindistanlı...

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumunun Mars'a roket yollayan muhteşem kadın ekibini gördünüz mü?

GÜNÜN KADINI: Uzayda bir martı Valentina Tereshkov...

Sıradan bir kadının kozmonot olma hikayesi, Valentina Tereshkova, uzayda dolaşan bir martı olmayı se...