GÜNÜN İSYANI: Bebekli annelere özgürlük!
2 aylık bebek annesi Başak Karakaya Dikici, şehir içi ulaşımda yaşadığı sorunlar yüzünden isyan etti: Bebek arabalarımıza dokunmayın, bizi ve bebeklerimizi eve hapsetmeyin! Siz neler yaşıyorsunuz?

Antalya’da yaşayan 2 aylık bebek annesi Başak Karakaya Dikici, bebeğiyle belediye otobüsüne binmeye çalışınca şoförün uyarısıyla karşılaşmış. Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı ile toplu taşıma araçlarında bebek arabası açık konumdayken seyahati yasaklamış.

Dikici bu yasak karşısında yaşadıklarını şöyle anlatıyor.
“Bebeğimi kucağıma almam, bebek arabasını da kapatmam gerekiyormuş. Tabi bebek arabasını kapatınca altındaki poşetleri de elime almam gerekiyordu. Tek başıma olduğumu, hem bebeğimi kucağıma alıp hem bebek çantasını, poşetleri hem de bebek arabasını tek başıma taşıyamayacağımı belirtmeme rağmen bebeğimi kucağa almaya zorlandım. Uygulamanın gerekçesini sorduğum şoför bana ‘bebeğin güvenliği için’ dedi. Fakat; 2 aylık bir bebeğin fren sistemli, airbag’li, emniyet kemerli bir bebek arabasının içinde değil de emniyet kemeri dahi olmayan koltuklarda, hınca hınç dolu, çok sık anı fren yapan bir otobüste daha güvende olduğunu iddia etmesi gerçekten komik oldu!”

Dikici’nin change.org internet sitesinden başlattığı ‘Bebek arabama dokunma’ imza kampanyası 24 saatte 1400 kişiden destek aldı.
Siz de toplu taşıma araçlarında yaşadığınız sorunları buradan paylaşın...


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Hov Arek

Savaşın coğrafyasında hüzünleri dile getiren, Ermeni sanatçı Lena Chamamyan’a kulak verelim.

GÜNÜN FİLMİ: Kartal Avcısı Kız

Toplumsal iş bölümü hepimizin hayatına yön veriyor değil mi, fark etsek de etmesek de. Ancak Ayçolpa...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuğunuzu cinsiyetçilikten uzak tu...

Kız çocuğunuz mu var, erkek çocuğunuz mu? Peki onlarla ilişkiniz gerçekten de cinsiyetçi geleneklerd...