GÜNÜN İSYANI: Çocuk doğurdum diye evde mi oturayım!
Manisa’da toplu ulaşımda bebek arabalarının açık şekilde halk otobüslerine bindirilmesinin yasaklanmasını kadın ve çocuklar protesto etti: “Bu yasak ‘Kadınlar sokağa çıkmasın’ demek.”

Manisa’da sosyal medya üzerinden örgütlenerek bir araya gelen kadınlar, toplu taşıma araçlarına bebek arabalarının açık şekilde bindirilmesinin yasaklanmasını protesto etti.

Eylemde çocuklar ve kadınlar, ‘Ulaşım hakkımız engellenemez’, ‘Bebek arabama dokunma’, ‘Çocuk doğurdum diye evde mi oturayım’, ‘Halktan biriyim halk otobüsüne binerim’ yazılı dövizler taşıdı.


Kadınlar adına açıklama yapan Raziye Aktürk şöyle konuştu: “Bu karara göre, bebek arabasıyla halk otobüsüne binecek olan kişi üstün yetenekli olmalı. Aynı anda hem bebeği, hem bebeğin çantasını, hem de bebek arabasını kapatıp elinde tutarak otobüse binmeli. Bütün bunlar için en az üç kol gerekiyor. Bu karara gerekçe olarak, ‘bebek arabalarının engellilerin otobüste yer bulmasını engellediği’ öne sürülmüş. Oysa bu karar genç, yaşlı, hamile, engelli hepimizin güvenli seyahat etmesine engel oluyor. Sefer sayıları artırılıp hepimizin güvenli şekilde otobüslere binmesi sağlanabilir. Bu yasak ‘Kadınlar üç çocuk, beş çocuk doğursun ama sokağa çıkmasın’ demek. Bu yasak balık istifi gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan emekçi anne ve babaların canı çıksın demek. Bu uygulamaya bir an önce son verilmeli.”İlgili haberler
GÜNÜN İSYANI: Bebekli annelere özgürlük!

2 aylık bebek annesi Başak Karakaya Dikici, şehir içi ulaşımda yaşadığı sorunlar yüzünden isyan etti...

5 maddede ‘pembe otobüse, metrobüse, trambüse’ ned...

Tacize, istismara çözüm diye sunulan “pembe otobüs, trambüs, metrobüs” gibi ilginç ulaşım araçları g...

13 yaşında anne olduğu, bebek hastalanınca ortaya...

Suriyeli sığınmacı Hube Alış Nasır, 12 yaşında evlendirilip 13 yaşında anne oldu. Bu evlilik bebeğin...