GÜNÜN KADINI: Amalie Wilhelmine Sieveking
Amalie Wilhelmine Sieveking, ölünceye kadar genç kızların eğitimi, yoksul ve hasta ailelerin bakımıyla uğraştı. Ancak bunu bireysel değil kolektif şekilde örgütledi ve sosyal hizmetlerin temelini attı

Almanya'da modern sosyal hizmetlerin kurucusu kabul edilen, 1831'deki kolera salgını sırasında yoksul ve hastalara yardım için kadın derneğini kurup harekete geçiren Amalie Wilhelmine Sieveking 25 Temmuz 1794'de Hamburg'da doğdu, 1 Nisan 1859'da öldü.  

Almanya'da, varlığını bugün de sürdüren kiliseye bağlı Diakonie yardım örgütünün kurucularındandı. Kurduğu yoksul ve hasta bakımı kadın derneği, yoksullar için iş yaratma ve mesleki eğitim girişimleri, ev ve hastane inşaatı kampanyaları ile Almanya'da modern sosyal hizmetlerin öncüsü olarak kabul edilir.


Hamburg Senatörü Heinrich Christian Sieveking ve Caroline Louise'nin kızı olan Amalie Wilhelmine, güzel sanatlar, ev hizmetleri, müzik, sanat ve edebiyat eğitimi aldı. Babasının ölümünden sonra yoksul ve okul eğitimi olmaksızın dini hikayeler öğrendiği Bayan Dimpfel'in yanına geldi. Din eğitimi sonrası zengin akrabasının hasta evlatlığının bakımını üstlendi. Sonra yeğenlerinin bakıcılığını yaptı. Genç kızlar için bir okul kurdu ve her pazar yoksul kızlara ders verdi. Hamburg'un Fransız işgali altında olduğu dönemde, kolera salgınının da çıkması sonrası yoksul evlerde gönüllü hemşirelik yapmaya başladı. Diğer kadınları da kendine katılmaya çağırdı. Orta tabaka kadınlarıyla birlikte Yoksul ve Hastalara Bakım Kadın Derneği'ni kurdu. Bu dernek sadece gönüllü hemşirelik sistemini içermemekteydi. İşçi ailelerin bebekleri için bebek arabaları yaptırarak, genç işsiz erkeklerin günün belli saatlerinde bu bebekleri dolaştırmaları şeklinde bir hizmeti vardı. Bu sayede hem genç erkekler birkaç kuruş kazanıyor hem de işçi ve yoksul ailelerin kadınları nefes alacak birkaç saate sahip oluyordu.

Amalie Wilhelmine Sieveking, ölünceye kadar genç kızların eğitimi, yoksul ve hasta ailelerin bakımıyla uğraştı. Ancak bunu bireysel değil kolektif şekilde örgütledi ve sosyal hizmetlerin temelini atmış oldu.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Mishaal bint Fahd

1977’de 19 yaşında, zina iddiasıyla kurşuna dizilen Mishaal bint Fahd Suudi ailesine mensup bir pren...

GÜNÜN KADINI: Lili Boulanger

Gencecik yaşında yaşama veda eden ancak hayatını müziğe adamış, adı duyulmasa da Prix de Rome beste...

GÜNÜN KADINI: Ruth von Mayenburg

Avusturya Komünist Partisi'nde siyasi bir aktivist olan Ruth von Mayenburg hayatını sosyalizmin düny...