GÜNÜN KADINI: Christa Reinig
Alman yazar, şair, oyun yazar Christa Reinig, savaş sonrası savaş yıkıntılarını temizleyen kadınlardan biriydi.

6 Ağustos 1926'da Berlin'de doğup 30 Eylül 2008'de ölen yazar Christa Reinig, temizlikçi Wilhelmine Reinig'in evlilik dışı kızıydı. Berlin'in doğusunda kötü koşullarda büyüdü, İkinci Dünya Savaşı'nda bir fabrika işçisi olarak çalıştı. Savaş sonrası savaş yıkıntılarını temizleyen kadınlardan (Trümmerfrau) biriydi. Daha sonra çiçekçi (buket yapıcısı) olarak hayatını kazandı. 1950-1953 yılları arasında Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nde lise diploması almak için okudu. Daha sonra bu üniversitede sanat tarihi ve arkeoloji bölümünü bitirdi. 1957'den 1964'e kadar Märkisches Museum'da araştırma görevlisi ve küratörlük yaptı. Reinig 1940'larda yazmaya başlamıştı; Doğu Berlin Eulenspiegel mizah dergisinde çalıştı ve Doğu Almanya'da bazı edebi makaleler yayınlayabildi. Bununla birlikte, herhangi bir otoriteye karşı konformist olmayan tutumu nedeniyle Doğu Almanya Cumhuriyeti yetkilileri 1951'den itibaren eserlerini yasakladı, böylece çalışmaları 1950'lerde Batı Almanya'da yayınlanabildi.  

Batı Berlin'de 1949'dan 1960'a kadar daktiloda yazılıp çoğaltılarak dağıtılan Evviva dergisinin yayıncılarındandı. "Geleceğe yönelik şairler" grubuna katıldı. Johannes Bobrowski'nin Yeni Friedrichshagen Şair Çevresinin fahri üyesi oldu. Annesinin ölümünden kısa bir süre sonra 1964'te Doğu Almanya Cumhuriyeti'nden kaçtı, Bremen Edebiyat Ödülünü almak için seyahat ettikten sonra DAC'ye dönmedi. Münih'te yaşamaya başlayan Christa Reinig başlangıçta balad benzeri şiirler yazmaya devam etti, ama aynı zamanda aşk şiirleri, düzyazı ve radyo oyunları da yazdı.1970'lerde lezbiyen yönelimini açıkça kabul ettikten sonra, mücadeleci feminizm, çalışmalarında sıklıkla hiciv ve kara mizahla serpiştirilmiş olarak öne çıktı. Reinig, Almanya Yazarlar Birliği P.E.N. ve Münih'teki Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi üyesiydi. Christa Reinig omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen ağrılı, iltihaplı bir romatizma türü olan ankilozan spondilitten muzdaripti. 2008'in başlangıcından 30 Eylül 2008'de ölümüne kadar Münih Diakonie huzurevinde yaşadı.

Otto ve dört kadınının hayatını anlattığı "Entmannung/Hadım Etme" toplumun erkekleri biçimlendirişini ve "pratik çözümü' mizahi bir dille anlatışı nedeniyle hala aranan bir romandır.

İlgili haberler
Nazi faşizmine karşı mücadele eden Hilda Monte

Muhafazakâr olmayan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan, Hilda Monte Nazi faşizmine karşı mücadel...

GÜNÜN KADINI: Ilse Totzke

O bir Almandı ama Nasyonal Sosyalizmi asla desteklemedi. Faşizm karşıtı olduğunu her yerde ilan etti...

GÜNÜN KADINI: Anna Maria Mozart

Anna Maria, ataerkil sisteme dayalı kadına yönelik ayrımcılık nedeniyle sadece mesleki gelişimi enge...