GÜNÜN KADINI: Contanze Hallgarten (Wolff)
Barış ve kadın hakları için ömür boyu mücadele eden Contanze Hallgarten (Wolff) 12 Eylül 1881’de doğdu 25 Eylül 1969’da öldü.

Constanze Hallgarten (Wolff), Leipzig’de üç çocuğun en büyüğü olarak zengin bir banker ailesinde doğdu. Annesi Filipin Wolff-Arndt, çağına göre çok özgür bir kadındı. Ressam olarak eğitim almıştı, Leipzig Sanatçılar Derneğinin yönetim kurulu üyesi ve daha sonra Leipzig yerel kadın oy hakkı grubunun başkanıydı. Evliliği ve ailesine rağmen resme ve politik çalışmalarına devam ediyordu. Bu, onu daha sonra “kadın işleri” üzerine siyasi çalışmalar yapacak olan tek kızı için bir rol model haline getirdi.  

Constanze, kendi bağımsız fikrini oluşturmaya teşvik edildiği Servièresche Kız Lisesi’ne gitti. Kardeşleri gibi, ailesi tarafından müzikal olarak teşvik ediliyordu. 1900’de, zengin avukat ve filozof Robert Hallgarten ile evlendi ve Münih’e taşındı. Çift, Bogenhausen’deki Herzogpark’ta bir villada yaşıyordu; iki oğulları Wolfgang ve Richard (Ricki) 1901 ve 1905’te doğdu. Thomas Mann ve Bruno Walter komşularıydı. Lüks yaşam tarzına rağmen, Constanze Hallgarten, Birinci Dünya Savaşı öncesindeki sosyal sorunları ve politik olayları toplumdaki çoğu kadının aksine çok yakından takip ediyordu. Aynı zamanda eşit haklar ve kadınların oy hakkını da savunduğu için, çevresinden tepki çekiyordu. Annesi aracılığıyla Anita Augspurg ve Lida Gustava Heymann ile tanıştı. Savaş başladıktan sonra, başlangıçta hayır kurumlarında faaliyet gösterdi. Evinde ihtiyaç sahibi kadınlar için yardım toplamaya başladı, cepheye kıyafet bağışı yaptı ve bahçesinde yaralı askerlere ve yakınlarına yemek dağıttı. Başlangıçta vatansever tavır yavaş yavaş yerini hayal kırıklığına bıraktı. 1917’den itibaren “Uluslararası Kadınlar Kalıcı Barış Komitesi” nin, daha sonra 1919-1933 yılları arasında başkanlığını yaptığı “Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadınlar Birliği” nin (IFFF) Münih şubesinin kuruluşunda yer aldı ve ‘düşman’ ülkelerdeki kadınlarla yazıştı. Savaştan sonra, pasifist sunumları ve dergi makaleleri nedeniyle -diğer şeylerin yanı sıra, zehir gazı savaşını deşifre etti- cumhuriyet yanlısı ve antimilitarist duruşundan dolayı Münih’te sadece aşırı sağcıların değil, aynı zamanda burjuva muhafazakarların da karşı çıktığı bir kişi oldu.1923’teki Hitler darbesi sırasında, evi, onu almak isteyen Hitler destekçileri tarafından basıldı: Yok edilmesi gereken insanların “kara listesindeydi”. Evde olmadığından kurtuldu.

1931’de “Dünya Barışı için Anneler ve Eğitimciler Derneği” nin Almanya bölümünü kurdu. Çocukları şiddet içermeyen ve uluslararası dayanışma konusunda eğitmek için annelere yaptığı çağrı Käthe Kollwitz, Vicki Baum, Annette Kolb ve Katia Mann tarafından imzalandı. Yalnızca bir buçuk yıl sonra, Almanya’daki “Dünya Barış Derneği”nin 10.000 kadın üyesi vardı. Derneğin mavi zemin üzerine beyaz bir güvercin olan rozeti, daha sonra tüm dünya barış hareketinin sembolü haline geldi. Ocak 1932’de Constanze Hallgarten büyük bir savaş karşıtı IFFF etkinliği düzenledi. Sonraki günlerde Hallgarten, muhafazakâr ve her şeyden önce radikal sağcı basın tarafından olabilecek en kötü şekilde karalandı. Nasyonal Sosyalistler iktidara geldiğinde, tüm pasifist gruplar zorla feshedildi veya yasaklandı ve önde gelen temsilcileri “gelebilecek tehlikeyi önlemek” adına gözaltına alındı. Constanze Hallgarten bir uyarı üzerine Mart 1933’te Zürih üzerinden Fransa’ya gitti.

Constanze Hallgarten’in Münih’teki varlığına el konuldu. Sonraki birkaç yıl Paris ve İsviçre’de yaşadı ve oradaki IFFF kadınlarıyla iletişim halinde kaldı. Almanlar Paris’e yürüdükten sonra, 1941’den 1955’e kadar yaşadığı Güney Fransa, Madrid ve Lizbon üzerinden maceralı yollarla ABD’ye ulaştı ve barış çalışmasına geri döndü. Constanze Hallgarten 74 yaşında Münih’e geri döndü. Kısa bir süre sonra Münih IFFF grubunun yeniden canlanması hedefine erişti. Ancak ‘Soğuk Savaş’ tüm hızıyla devam ediyordu: Pasifistlerin kılık değiştirmiş komünist oldukları suçlamasına karşı kendini savunması gerekti.Yaşı ilerledikçe zayıfladı, yürüyemez ve göremez hale geldi. 88. doğum gününden kısa bir süre sonra, aşırı dozda uyku hapı alarak hayatına son verdi.


İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Sömürgeciliği dert edinen Zimbabweli...

Afrika'da sömürgecilik, gerilla savaşı, özellikle çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için çabal...

GÜNÜN KADINI: Heloise Ruth First

Güney Afrikalı apartheid karşıtı aktivist, gazeteci ve sosyolog Heloise Ruth First 4 Mayıs 1925'te J...

GÜNÜN KADINI: Antonie Möbis

Nazilere karşı aktif mücadele içinde yer alan işçi, komünist, politikacı Antonie Möbis ile tanışın.