GÜNÜN KADINI: Faşizme ve savaşa karşı bir direnişçi Anna Pröll
Nazilere karşı mücadele eden bir direniş savaşçısıydı. Daha çocuk yaşta Augsburg Direnişi'nde aktifti ve 1934'te "vatan hainliğine hazırlanma" nedeniyle toplam 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anna Pröll (evlenmeden önceki soyadı Nolan),12 Haziran 1916'da doğdu, 28 Mayıs 2006'da Augsburg'da hayata gözlerini kapadı.  

Nazilere karşı mücadele eden bir direniş savaşçısıydı. Daha çocuk yaşta Augsburg Direnişi'nde aktifti ve 1934'te "vatan hainliğine hazırlanma" nedeniyle toplam 21 ay hapis cezasına çarptırıldı. Serbest bırakıldıktan sonra toplama kampına yollandı. Anna Pröll, Augsburg'da direnişten sağ çıkan çok az kişiden biriydi. 2002 yılında Federal Liyakat Madalyası'na layık görüldü, 2003 yılında Augsburg'un ilk fahri vatandaşı oldu. Düşüncesi ve pratiği ailesi tarafından şekillendirildi: Anna Nolan, baba ve annesinin tutuklanmasını yaşadı. 1931'de 15 yaşındaki Anna, babasıyla katıldığı bir Almanya Komünist Partisi (KPD) toplantısında işçi kadınların çalışma koşulları üzerine bir sunumu dinledikten sonra Komünist Gençlik Derneği'ne (KJVD) üye oldu. Annesi Rosa Nolan, 1933'te Roten Hilfe/Kızıl Yardım'ın bir üyesi olarak tutuklandığında artık gençlerin mücadele etme zamanının geldiğini kavradığını söyledi. Birinci Dünya Savaşı'na katılan babası Karl Nolan, savaşta öyle korkunç şeyler görmüştü ki jimnastik ve spor kulübündeki işinin yanı sıra kendini barış mücadelesine adadı.

1932'de savaşa karşı broşür dağıtırken bir asker tarafından ihbar edildi, orduyu bölmeye çalışma iddiasıyla bir yıl hapse mahkum edildi. Anna Nolan, Augsburg'da direnişe katılan genölik gruplarının içinde en önemli figürlerden biriydi.1933 yılında dağıtılan broşürlerden birinde şöyle yazılmaktaydı: “Proleterler! Askerler! Faşizm durmaksızın yakıp yıkmaya devam ediyor. Kapitalizmin akbabası her gün yeni kurbanlar istiyor. 50.000 devrimci işçi zindanda çürüyor. Onları faşist zorbaların eline bırakmak mı istiyorsunuz? İşçiler ileri! Daha fazla tahammül etmeyin. Kanınız, damarınızdaki kan akıyor! Bu nedenle bizimle, Komünistlerle birlikte savaşın!" Eylül 1933'te Augsburg gençlik grubu deşifre edildi. Buna rağmen, şehirde polisin ve SS'nin vahşetinin caydıramadığı, çalışmalarına devam eden gençler vardı. Bu arada, Dachau toplama kampının vahşeti etrafa yayılmıştı. Augsburg KPD lideri Leonhard Hausmann'ın SS muhafızı Ehmann tarafından öldürüldüğü biliniyordu. Genç direnişçiler çemberi genişledi. Ayrıca sosyalist ve Hıristiyan gruplar içinde de çalışmaya başladılar. Haziran 1934'te Anna Nolan, içinde yer aldığı direniş grubu ve serbest bırakılan babası Karl yargılanmaya başladı. Babası ve Anna "ihanete hazırlanmaktan" suçlu bulundu.17 yaşındaki Anna, Aichach Kadınlar Hapishanesi'nde toplam 21 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bir yoldaşıyla izinsiz temasa geçtiği anlaşılınca zindana atıldı. Serbest bırakıldıktan sonra siyasi olarak hüküm giymiş herkes gibi Moringen toplama kampına gönderildi. Moringen toplama kampındaki siyasi tutsaklar arasında en genciydi. Sadece tutuklu kadınların yardımıyla hayatta kaldı.

Daha sonra bunu; "Kamptaki karşılıklı dayanışma bütün hayatım boyunca beni şekillendirdi" şeklinde anlattı. Kadınlar daha sonra Ravensbrück toplama kampına transfer edildi. Anna Nolan daha önce serbest bırakıldı. Heinrich Himmler, Moringen toplama kampını ziyaret ettiğinde Anna'ya " Üçüncü Reich'ımız hakkında ne düşünüyorsun?" diye sorduğunda cevabı "Onu en kötü yanlarıyla tanıdım." cevabını verdi. Buna rağmen sarışın ve mavi gözlü olduğu için serbest bırakıldı. Her gün Augsburg polisine gidip imza atmak zorundaydı. Özel hayatı da polisin görevlendirdiği komşuları tarafından sürekli izlendi. Birkaç yıldır toplama kampında tutulmuş olan Josef Pröll ile evlendi. Polis düğünü yasakladı. Josef Pröll 1 Eylül 1939'da tekrar tutuklandı ve çeşitli toplama kamplarında toplam sekiz yıldan fazla zaman geçirdi. İki erkek kardeşi Fritz Pröll ve Alois Pröll, Dachau ve Dora toplama kamplarında öldürüldü. Anna'nın babası Karl Nolan da 39 yaşında Dachau toplama kampında öldürüldü. Anna Pröll, Augsburg'da faşizme karşı direnişin son kurtulanlarından biriydi. Nazi Kovuşturmasına Uğrayanlar Birliği VVN-BdA'nın üyesiydi. Savaşa ve faşizme karşı mücadelesi 28 Mayıs 2006'da ölünceye kadar devam etti.

İlgili haberler
Nazilere karşı direnişin yaratıcı kadınlarından Jo...

Johanna Niederhellmann Nazilere karşı direnişte ekmeklerin içine halkı insanlık dışı rejime karşı çı...

Nazilere karşı mücadele eden Ütücü Katharina Felle...

Hayatını ütü yaparak kazanan Katharina Fellendorf, Nazilere karşı Almanya Komünist Partisi içinde mü...

Nazilerin eserlerini yasakladığı Lea Grundig

Alman ressam ve grafik sanatçısı, politikacı ve Doğu Almanya Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği Başkanı...