GÜNÜN KADINI: Florence Onye Buchi
Cinsiyetçilik, ırkçılık ve sınıf farklılıkları konulu romanlarında Afrikalı kadınları anlatan Nijerya kökenli İngiliz yazar Florence Onye Buchi Emecheta ile tanışın.

Cinsiyetçilik, ırkçılık ve sınıf farklılıkları konulu romanlarında Afrikalı kadınları anlatan Nijerya kökenli İngiliz yazar Florence Onye Buchi Emecheta 21.Temmuz 1944'te Nijerya'nın Lagos şehrinde doğdu. 

Buchi Emecheta, Afrika ve İngiltere'de yaşayan Afrikalı kadınların yaşamı hakkındaki kitapları ile Nijerya'nın en ünlü kadın yazarıdır.

Florence Onye Buchi Emecheta, Lagos yakınlarındaki Yaba'da doğdu. Annesi Alice Ogbanje Okwuekwu Emecheta idi; babası Jeremy Nwabudike Emecheta demiryolunda metal işçisi olarak çalıştı. Buchi çocukken yazar olmayı hayal etti. Babası İngiliz Ordusu askeri olarak Burma'da öldüğünde, Buchi Lagos'taki kızlar için Metodist lisesine gitti.1960 yılında, 11 yaşından beri nişanlı olduğu Sylvester Onwordi ile evlendi. İki çocuk doğurduktan sonra Buchi, eşinin öğrenim gördüğü Londra'ya gitti. Genç aile, Onwordi'nin eğitimi için para ayırabilmek için çok kötü koşullarda yaşadı. İngiliz Müzesinde kütüphane memuru olarak çalışan Emecheta, üç çocuk daha doğurdu ve yazmaya başladı. Eşi onu desteklemedi; bazen ona dövdü. İlk kitabı The Bride Price'ın taslağını yazdıktan sonra 1966'da eşinden ayrıldı.

22 yaşındayken, Buchi çocuklarıyla tek başına kaldı. Çocuklarla ilgilenmek ve aynı zamanda yazmak çok zordu. 1970-74 yılları arasında Emecheta Londra'da sosyoloji okudu ve takdir alarak mezun oldu. Aynı zamanda, New Statesman romanının bir bölümünü yayınladı, daha sonra bu roman yazar ve sosyal hizmet uzmanı olarak çift kariyerinin başlangıcı olan The Ditch/Hendek (1972) adıyla yayınlandı. Emecheta, yayıncıların ve erkek egemen okur kitlesinin reddetmesine karşı sürekli mücadele içinde, bugüne kadar dokuz roman yayınlayabildi. Hendek (1972) ve İkinci Sınıf Vatandaş (1974) son derece otobiyografik ve Nijerya'da cinsiyetçilik ve İngiltere'de ırkçılık, cinsiyetçilik ve sınıf önyargılarına karşı mücadeleyi konu alırlar. Nijerya'da kadınların yaşamıyla ilgili diğer romanları Slave Girl/Köle Kız (1977), The Joys of Motherhood/ 20 Torba Midye Parası (1983) dır.

Ayrıca altı çocuk kitabı ve bir otobiyografi yayınlamıştır 1972'den 1982'ye kadar Emecheta ABD, İngiltere ve Nijerya'da misafir profesör ve öğretim görevlisi olarak ders verdi. Kısa süre sonra, oğluyla birlikte Londra ve Nijerya'da bulunan Ogwugwu Afor Yayınevi'ni kurdu. Emecheta, çok sayıda İngiliz kuruluşuyla sanatı yanı sıra kadın ve entegrasyon sorunları için çalışıyor. Kadın sorunları için çalışsa da feminist olarak tanımlanmasını kabul etmiyor.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Bilim dünyasındaki cinsiyetçiliğe gö...

Kariyerinin her anında cinsiyet ayrımcılığı ile savaşan Rubin, başarılı bir gökbilimci olmasının yan...

GÜNÜN KADINI: Meryem Xan

Sesi ile Kürt müziğine renk katan, hayatını şarkılara adayan Meryem Xan’ı tanımak ister misiniz?

GÜNÜN KADINI: Anna Seghers

Sınıf çatışmalarının yazarı Anna Seghers ile tanışın…