GÜNÜN KADINI: Fransız Derviminin amazonu Anne-Josèphe
Anne-Josèphe Théroigne de Méricourt (Terwagne) devrimde kadınların silahlanmasını savunduğu için Fransız Devriminin amazonu olarak tanınır.

Anne-Josèphe Théroigne de Méricourt (Terwagne) 13 Ağustos 1762'de Marcourt'ta (Liège Prensi Piskoposluk) doğdu, 8 Haziran 1817'de öldü. Devrimde kadınların silahlanmasını savunduğu için Fransız Devriminin amazonu olarak tanınır.  


Anne-Josèphe'nin daha önce Fransa'da çalıştığı ve kızıyla müzik dersleri aldığı Colbert ailesiyle birlikte Londra'ya taşındı.  

Orada, onunla evlenmek isteyen zengin bir İngiliz'le tanıştı. Onunla evlenmek yerine, geleceğini 200.000 sterlinlik büyük bir bağışla güvence altına aldı. 1785'te şarkıcılık eğitimi aldığı Paris'e geldi. Kısa sürede Jakobenlere katıldı. Aynı zamanda düzenli olarak Ulusal Meclis müzakerelerine katılmaktaydı. Diğer bazı katılımcılarla birlikte “İnsan Hakları Kulübü” adında bir siyasi topluluk kurdu.1790'da tutuklanma emri çıkarıldı, memleketine kaçtı, ancak orada imparatorluk Avusturya polisi tarafından tutuklandı ve Tirol'deki Kufstein kalesinde bir yıl tutsak tutuldu.

Daha sonra, Fransız kraliçesine karşı bir komplo düzenlemek suçundan Viyana'ya transfer edildi. Suçlamanın temelsiz olduğu ortaya çıktı.

İmparator II. Leopold'un katıldığı duruşmadan sonra serbest bırakıldı, İmparator tarafından af edildi ve devrim dönemindeki Fransa'ya döndü.Ocak 1792'de tekrar Paris'te kaldı ve 10 Ağustos 1792'de Tuileries Kulesi'ne yönelik ayaklanmanın içinde yer aldı. Bu nedenle özel hizmetlerinden dolayı "yurttaş tacı" ile onurlandırıldı.

Sonuç olarak yeni kazandığı ödül ve Avusturya'da hapis yattığı için eski nüfuzunu yeniden kazanabildi. Fransa'nın siyasi kulüplerinde ve ayrıca Ulusal Meclis'te sivil haklar için sesini yükseltti ve Ulusal Meclis için ayrı bir bina inşa etme talebinde bulundu. Sandrine Dejou ile birlikte tüm kadınların silahlanması ve orduya katılma hakkını talep etti.

15 Mayıs 1793'te öfkeli Sans-culotte'lar (Proleter devrimciler) tarafından saldırıya uğradı, dövüldü ve kafasından yaralandı. Başlangıçta Jakobenlerin yanında yer alan Théroigne, Girondistleri destekleyen bir hain olarak kabul edildi. Saldırıdan sağ kurtuldu, ancak yaraları akıl sağlığını o kadar etkiledi ki, kardeşi 1794 yazında onu deli ilan ettirdi ve altı ay sonra, 23 yıl sonra öldüğü, bir "tımarhaneye" gönderildi.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Kim Jong-suk

Kim Jong-suk, 22 Eylül 1949 tarihinde henüz 31 yaşındayken yıllar boyunca gerilla savaşçısı olarak y...

GÜNÜN KADINI: Sahneye çıkan ilk halk müziği sanatç...

26 Mart 1913 yılında doğan, Eliz Surhantakyan / Zehra Bilir, profesyonel nitelikte assolist olarak s...

GÜNÜN KADINI: Kim Song-hye

Kim Song-hye Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) dış ülkelerle ilişkilerinde temel rol...