GÜNÜN KADINI: Nazilerin kurşuna dizdiği bir komünist Katja
Almanların Sovyetler Birliği'ni işgalinden sonra Nasyonal Sosyalizme karşı mücadelede yer almak için Kızıl Ordu'ya kaydolan, Sosyalizm mücadelesinde kurşuna dizilen bir komünist: Katja.

Katja adıyla tanınan Käthe Niederkirchner 7 Ekim 1909'da doğdu, 28 Eylül 1944'de Ravensbrück Toplama Kampı'nda kurşuna dizilerek öldürüldü. Nasyonal Sosyalizme karşı savaşan komünist bir direnişçiydi. 

Käthe Niederkirchner, komünist sendikacı ve boru döşeyici Michael Niederkirchner'ın beş çocuğundan biriydi.

Annesi, Slovakyalı çiftlik işçisi bir aileden geliyordu ve Käthe doğduğunda aile sadece dört yıldır Almanya'da yaşıyordu.

Politik olarak, çocuk yaşta babasının izinden gitti ve komünist bir çocuk grubunun üyesi oldu.

1925'te Almanya Komünist Gençlik Derneği'ne (KJVD) ve 1929'da Almanya Komünist Partisi'ne (KPD) katıldı.

Terzi olarak çıraklık eğitimini tamamladıktan sonra çoğunlukla işsiz kaldı. Sonuç olarak, partisinin siyasi mücadelesine daha da yoğun bir şekilde katıldı.

Diğer şeylerin yanı sıra, politik broşürler dağıttı ve konuşmalar yaptı.

27 Mart 1933'te ilk kez tutuklandı ve ardından babasının Tuna Swabian kökenli olması nedeniyle Macar vatandaşı olduğu için Almanya'dan sınır dışı edildi.

Ailesini Sovyetler Birliği'ne kadar takip etti. Sonunda Moskova'da okuyabildi ve Moskova Radyosu'nun Alman yayınlarının sözcüsü oldu.

Haziran 1941'de Almanların Sovyetler Birliği'ni işgalinden sonra Nasyonal Sosyalizme karşı mücadelede yer almak için Kızıl Ordu'ya kaydoldu.

Temmuz 1941'de Alman İspanyol savaşçı Heinz Wieland ile evlendi. Yoğun bir şekilde Almanya'da yeraltı çalışmaları için hazırlandı.

7 Ekim 1943'te o ve Theodor Winter, Almanya işgali altındaki Polonya üzerinde bir Sovyet uçağından atladılar.

Beraber Berlin'deki yasadışı gruplarla temas kurmaları gerekiyordu, ancak yolda fark edildiler, Gestapo tarafından tutuklandılar ve işkence altında sorgulandılar. Niederkirchner duruşması yapılmadan çeşitli hapishanelerde tutuldu ve 1944 yılının Mayıs ayının sonunda Ravensbrück toplama kampına götürüldü ve burada hücre hapsine alındı.

Bu süre zarfında şimdiye kadar muhafaza edilebilen gizli günlüklerini tuttu. 27-28 Eylül 1944 gecesi Käthe Niederkirchner, SS üyeleri tarafından kurşuna dizildi.

İlgili haberler
Ekim devrimi ve kadınlar (1)

Kadınlar kendi konumlarını kökten değiştiren sosyalizme giden yolda nasıl mücadele etti? Neler yaptı...

Ekim Devrimi ve Kadınlar (2)

Bolşevik Parti’nin kadının kurtuluşu politikasından; üretim, politika, eğitim, sağlık alanlarına kad...

Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...