GÜNÜN KADINI: Paula Rothe
Örgücü, Nasyonal Sosyalizm'e karşı direniş savaşçısı Paula Rothe 2 ekim 1877'de Krefeld'de doğdu, 4 temmuz 1938'de öldü.

İşçi Wilhelm Billstein ile evlendi. Eşi "paketleyici" veya "gazete dağıtıcısı" olarak çalışırken o örgücülük yaptı. Çiftin üç çocuğu vardı: Büyük kızı Josefine ve küçük oğulları Aurel ve Wilhelm.

Aile, Ritterstrasse'de bir kooperatif evinde yaşıyordu. Mahalledeki işçiler ağırlıklı olarak sol düşünceliydiler. Birçoğu, parlamentodaki SPD milletvekillerinin Birinci Dünya Savaşı için savaş kredilerini onaylamasından dolayı Sosyal Demokratlardan duydukları hayal kırıklığını dile getirmekteydiler.

Daha sonra içinden Almanya Komünist Partisi'nin çıktığı Bağımsız Sosyal Demokratlar (USDP) kurulduğunda, çoğunluk bu partiye gitti. Weimar Cumhuriyeti döneminde Almanya'da kadınlar ilk kez siyasi aday olabildiklerinde, Paula Billstein 1924'te KPD'nin Krefeld belediye meclisine seçildi.

Herkes için eğitim ve sosyal konularda çaba harcadı. Şehirde hızla tanındı ve saygı duyuldu. 1933'te NSDAP KPD'yi yasaklamamış olsaydı yeniden seçilecekti. Belediye meclisinde Nasyonal Sosyalistler KPD'den boşalan yerlere geçtiler. Tekrar, yalnızca erkeklerin siyasi kararlar almasına izin verildi.

Reichstag ve Prusya eyalet parlamentosu için Krefeld adayları olan, Max Neumann ve Aurel Billstein, Mart / Nisan 1933'te hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklandı ve Sonnenburg toplama kampına götürüldü. Aurel Billstein 1933 sonbaharında serbest bırakıldıktan sonra başlangıçta iş bulamadı.

Yine KPD için aktif çalıştı. Grubu ihanete uğradı ve Krefeld bölge mahkemesinde toplu bir duruşmada mahkum edildi. En yüksek ceza - yedi yıl hapis - Aurel Billstein aldı. Aile, bu terör kararıyla derinden sarsıldı. Paula oğluyla olabildiğince yakın iletişim kurmaya çalıştı. 1937'nin sonunda yazdığı bir mektupta oğlunu, Nasyonal Sosyalistlerin neredeyse tükendiğine dair gizli ifadeyle güçlendirmeyi düşündü.

Yazışmaların bir sansürcünün elinden geçtiğini çok iyi biliyordu. Bu sansürcü, Krefeld Gestapo'ya ihbarda bulundu Paula Billstein tutuklandı ve Moringen kadınlar toplama kampına götürüldü. Kadın toplama kampı Saksonya-Anhalt'taki Lichtenburg toplama kampına taşındığında,ciddi bir şekilde hastaydı.

Torgau'daki hastanede tedavi gördü. Aileye haber verildi kızı, ölümcül hasta olan anneyi aldı. Paula Billstein dört gün sonra, 4 Temmuz 1938'de öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Yaşamak isteyen bir şair Selma Meerb...

18 yaşında toplama (zorunlu çalışma) kampında tifüsten ölen şair Selma Meerbaum -Eisinger: ‘Yaşamak...

GÜNÜN KADINI: Fransız Derviminin amazonu Anne-Josè...

Anne-Josèphe Théroigne de Méricourt (Terwagne) devrimde kadınların silahlanmasını savunduğu için Fra...

GÜNÜN KADINI: Antonie Möbis

Nazilere karşı aktif mücadele içinde yer alan işçi, komünist, politikacı Antonie Möbis ile tanışın.