GÜNÜN KADINI: Sanat yolculuğunu zorluklarla aşan Hannah Höch
15 yaşında kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kalan, ancak sanata sımsıkı sarılan, Dadaizm kolaj sanatçısı olarak tarihe adını yazdıran Hannah Höch’ün zorlu sanat yolculuğu…

Alman ressam, grafikçi ve Dadaizm kolaj sanatçısı Hannah Höch (Anna Therese Johanne Höch) 1 Kasım 1889'da Gotha'da doğdu; 31 Mayıs 1978 Batı Berlin'de öldü.  

Bir sigorta müdürünün kızıydı, annesi ressamdı. 1896'dan 1904'e kadar Gotha'daki kız ortaokuluna gitti. 15 yaşındayken kardeşlerine bakmak için okulu bırakmak zorunda kaldı.

Yine de sanata olan ilgisi onu 1912'de Berlin'deki sanat ve zanaat okuluna kaydolmasından alıkoyamadı.

1914'te Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Höch büyük bir sergiyi ziyaret etmek için Köln'e gitti. Ertesi yıl Berlin Kunstgewerbemuseum'un öğretim kurumunda Emil Orlik'in öğrencisi oldu. Orada 1915'te evli olan Raoul Hausmann ile tanıştı ve onunla yedi yıl süren bir aşk ilişkisine girdi.

Höch uzun bir süre bağımsız bir kadın sanatçı olarak değil, Hausmann'ın yardımcısı bir Dadaist olarak görüldü. Onunla birlikte stilistik olarak fotoğraf montajını geliştirdi. 1916'dan 1926'ya kadar çoğunlukla Ullstein Verlag için dergilere çalıştı. Hausmann aracılığıyla, 1917'de Berlin'deki Dadaist çevreleri tanıdı.


1919'da bir çocuk tabancası ve tencere kapaklarıyla bir Dada revüsünde sahneye çıktı. 1920'de Birinci Uluslararası Dada Fuarı'na katıldı ve o yıldan itibaren Kasım Grubu'nun yıllık sergilerine katıldı. Aynı yıl Hausmann'la birlikte Prag'daki Dadaistleri ziyaret etti. 1922'de Höch, Hausmann'dan ayrıldı. Ayrıldıktan sonra Hausmann, Hannah'ın hiçbir zaman "kulübün üyesi" olmadığını söyledi. Höch daha sonra, oldukça özeleştirel bir tavırla, “Eğer zamanımın çoğunu ona bakmak ve onu cesaretlendirmekle harcamasaydım, daha fazlasını başarırdım." dedi.

1924'te ilk kez Paris'e gitti. Dönüş yolculuğunda Piet Mondrian ve grubu De Stijl'i ziyaret etti.

Sovyetler Birliği, Höch'ün 1924'te bir sergide yer almasını mümkün kıldı. Berlin'deki Alman Sanat Derneği onu 1925'te bir sergiye davet etti. Hollandalı yazar Til Brugman ile 1926'da tanıştı, 1929'da Lahey'de ve ardından 1936'ya kadar Berlin'de beraber yaşadı. Ortak kitapları Scheingehacktes'i yayınladılar.


1932'de eserlerini ABD'de sergileme fırsatı buldu. Nasyonal Sosyalizm döneminde, Höch'ün çalışmaları "yozlaşmış sanat" olarak kabul edildi ve sergilenmesi yasaklandı. 1938 yılına kadar hayatını, dergi yayıncısı A.G. tarafından yayınlanan romanlar için kapak tasarlayarak kazandı. Bu kitapların yayıncısı, 1934'te hayatını kurtaran bir ameliyat için kendisine para ödeyen Hollandalı arkadaşı Anthon Bakels'di.

1935 ile 1937 arasında Brugman'dan ayrıldı. 1938'de, 1944'te boşandığı 21 yaş küçük satış temsilcisi Kurt Heinz Matthies ile evlendi; Onunla, işgal altındaki komşu ülkeler de dahil olmak üzere, bazen aylarca, Nasyonal Sosyalist Almanya'nın her yerine seyahat etti. Bu araba yolculukları sırasında günlüklerine notlara kaydetti ve böylece 1938'deki Kasım pogromları veya Almanya'nın Polonya'yı işgaliyle ilgili deneyimlerini belgeledi. Savaş sonrası da başarılı resim, grafik ve montajlar yaptı.1965 yılında Batı Berlin Sanat Akademisi'ne atandı. Alman Sanatçılar Birliği üyesiydi.

31 Mayıs 1978'de 88 yaşında Berlin'de öldü.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Doria Shafik

14 Aralık 1908 yılında doğan kadın hakları savunucusu Doria Shafik, iktidarın verdiği sözleri tutmam...

GÜNÜN KADINI: Mary Kenney O'Sullivan

Mary Kenney O'Sullivan, yaşamı boyunca kadınların oy hakkı, yoksulların barınma hakkını savundu. İşç...

GÜNÜN KADINI: Amalie Brust

Amalie Brust, Almanya’da tekstil işçisi olan bir kadındı. Nazi rejimine karşı direniş savaşçısı olan...