GÜNÜN KADINI: Souha Bechara
‘İçimizdeki yangın’ filmine ilham olan, kendini devrime adamış bir kadın: Souha Bechara.

Souha Bechara, 1967’de Beyrut’ta doğdu. Babası Komünist Parti üyesiydi. Beyrut’un İsrail tarafından işgal edildiği 1982 yılında kendisi de partiye katıldı. İsrail’in kuklası Güney Lübnan Ordusu’nun komutanı olan General Antoine Lahad’e suikast düzenleme görevini üstlendi. Kendisini aerobik hocası olarak tanıtıp generalin evde canı sıkılan karısına ders vermeye başladı. 17 Kasım 1988 günü Lahad eve gelene kadar oyalandı ve giderayak üzerine iki el ateş etti.

General suikasttan yaralı kurtuldu, Bechara ise yakalanıp şöhreti bir hayli kötü olan Khiam zindanına atıldı. Yargı önüne dahi çıkarılmadan orada tam 10 sene tutuldu, bunun 6 senesi mutlak tecritte geçti. Lübnan’da ve Avrupa’da yürütülen yoğun bir kampanyanın ardından 1998’de salıverildi.

Bechara, yaşadıklarını “Resistance: My Life for Lebanon” adlı bir kitapta toplayacak (Türkçe’de “Direnişçi” adıyla yayınlandı), ayrıca Türkiye’de “İçimdeki Yangın” adıyla gösterilen Kanada filmi “Incendies”in (2010) ana karakterine de kısmen ilham kaynağı olacaktı.

Kaynak: 5Harfliler

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...

GÜNÜN KADINI: Mishaal bint Fahd

1977’de 19 yaşında, zina iddiasıyla kurşuna dizilen Mishaal bint Fahd Suudi ailesine mensup bir pren...

GÜNÜN KADINI: Flora Tristan

Tristan’ın yaşadığı yüzyıl çok sayıda kadın ve çocuk emeğinin fabrikalara çekildiği, kadın ve erkekl...