GÜNÜN KADINI: Tabuları yıkan Orkestra şefi Nezhat Amiri
İran’ın ilk ve tek kadın orkestra şefi Nezhat Amiri, kadın müzisyenlere yönelik yasakların olduğu İran’daki Vahdat Oditoryumunda sunduğu gösteriyle tabuları yıktı.

İran’ın ilk ve tek kadın orkestra şefi Nezhat Amiri, devlet televizyonunun müzik enstrümanı göstermeyi tabu olarak gördüğü, kadınların yalnız bir şekilde şarkı söylemesine izin verilmediği ve kadın müzisyenlerin taşrada sahneye çıkmasına engel olunduğu ülkesinde 71 kişiden oluşan orkestrayı yönetti. 38 yıllık kariyeri boyunca birçok zorlukla karşılaştığını söyleyen Amiri, “Umudunuz olduğu için yaşıyorsunuz” dedi.

İRAN’DA BİR İLK
Vahdat Oditoryumunda Amiri'nin şefliğinde sahneye çıkan Naghmeh-Baran (Yağmur melodisi) müzik topluluğu, aynı zamanda başkent Tahran’da bir ilkin gerçekleşmesine neden oldu. Amiri, Vahdat sahnesinde performans sergileyen ilk kadın orkestra şefi olarak tarihe adını yazdırdı.

‘HALA YOLLAR VAR’

Amiri, 38 yıldır sürdürdüğü kariyerinde karşılaştığı zorlukları ise Guardian’a anlattı. Amiri, “En başından beri akıntıya karşı yüzdüm. Fark edilmedim; toplum yeteneklerimi geliştirmek için hiçbir efor sarf etmedi ve egemen düzen bana sırtını döndü. Ancak hâlâ yapıyorum. Hâlâ yollar olduğunu ve olacağını gösteriyorum” diye konuştu. 

İran’da kadın müzisyen olmanın zorluklarına dikkat çeken, sanat alanındaki sorunların daha geniş bir zemine yayıldığını söyleyen Amiri şöyle devam etti: “Zorluklara rağmen ‘umudun sembolü’ olmak istiyorum. Umudunuz olduğu için yaşıyorsunuz. Bazen yenilgiye uğrayacağınızı bilirsiniz, ancak yine de çaba gösterirsiniz. Denemeniz gerektiğini bilirsiniz. Kafam kırılmıştı, ancak onu sardım ve tekrar ayağa kalktım, hem de yüzlerce kez.”


Kaynak: Gazete Karınca

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Meryem Xan

Sesi ile Kürt müziğine renk katan, hayatını şarkılara adayan Meryem Xan’ı tanımak ister misiniz?

GÜNÜN HUKUKÇUSU: Şirin Ebadi

İnsan hakları alanında büyük çalışmalara imza atan bir kadın olan Shirin Ebadi tarihin ilk Nobel Bar...

GÜNÜN KADINI: Malala Yousafzai

Küçük yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği Malala Yousafzai’nin yaşamı ve mücadelesi. O Pakistan’d...