GÜNÜN KADINI: Traute Lafrenz
Almanya'da faşizme karşı Hamburg ve Münih Beyaz Gül (Weissen Rose) örgütü içinde mücadele eden Traute Lafrenz ile tanışın…

Faşizme karşı mücadele eden Beyaz Gül örgütünün yaşayan son üyesi olan Traute Lafrenz 3 Mayıs 1919'da Hamburg'da doğdu. Almanya'da faşizme karşı Hamburg ve Münih Beyaz Gül (Weissen Rose) örgütü içinde mücadele etti. Örgütün ayrı ayrı çalışan grupları arasında bağlantı kurma açısından kilit bir rol oynadı. 

Traute Lafrenz, 14 yaşındayken Hamburg manastır okulundan Lichtwarkschule'ye geçti. Nasyonal Sosyalistler 1933'te iktidara geldikten sonra, 1935 Paskalyasına kadar reform okulunun liberal ve sanatsal geleneği ruhuyla eğiten öğretmen Erna Stahl'ın sınıfındaydı. Lafrenz, Erna Stahl'ın derslerini "yaşam için bir hediye" olarak nitelendirdi. Lichtwarkschule'da 1937 yılında kız erkek bir arada okumanın iptal edilmesinden sonra manastır okuluna geri döndü ve 1938'de olgunluk sınavını başarıyla verdi.

Reich Emek Hizmeti'nden (RAD) sonra, sınıf arkadaşı Margaretha Rothe ile birlikte 1939'un yaz sömestrinde Hamburg Üniversitesi'nde insani tıp okumaya başladı. Sömestrin bitiminden sonra, RAD tarafından hasata yardımcı olmak için Doğu Pomeranya'ya gönderildi. Orada 1939 yaz döneminde tekrar Hamburg Üniversitesi'nde karşılaştığı Alexander Schmorell ile tanıştı. Traute Lafrenz Mayıs 1941'de Münih Üniversitesi'ne taşındı ve Hans Scholl ve Christoph Probst ile tanıştı. Hans Scholl ile duygusal ilişkisi vardı. Beyaz Gül'ün birçok toplantı ve tartışmalarında yer aldı. 1942 sonbaharının sonlarında, Beyaz Gül'ün üçüncü broşürünü Hamburg'a getirdi ve eski okul arkadaşı Heinz Kucharski'ye teslim etti.

Hans ve Sophie Scholl, 18 Şubat 1943'te Münih Üniversitesi'nde Beyaz Gül'ün altıncı broşürünü yayınlayıp tutuklandıklarında, Traute Lafrenz Gestapo soruşturmasına kapsamına alındı. 5 Mart 1943'te Gestapo onu ilk kez sorguya çekti. Kısa bir süre sonra, 15 Mart 1943'te tutuklandı, Alexander Schmorell ve Kurt Huber ile birlikte "Halk Mahkemesi"nde yargılandı ve 19 Nisan 1943'te "suç ortaklığı" nedeniyle bir yıl hapse mahkum edildi. Lafrenz, Gestapo'nun soruşturması sırasında grubun faaliyetlerine gerçek katılımını gizlemeyi başardı. 14 Mart 1944'te gözaltından serbest bırakıldıktan sonra, "Beyaz Gül'ün Hamburg şubesi" ile ilgili soruşturma sırasında iki hafta sonra tekrar tutuklandı ve Hamburg'daki Fuhlsbüttel polis hapishanesine götürüldü. Kasım 1944'te Cottbus hapishanesine transfer edildi, Şubat 1945'te oradan Leipzig-Meusdorf kadın hapishanesi ile Bayreuth'daki St. Georgen cezaevine gönderildi. Orada 15 Nisan 1945'te savaşın ardından serbest kaldı. 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Tıp eğitimini Berkeley'deki California Üniversitesi'nde ve San Francisco'daki Joseph’in Hastanesinde tamamladı. 2 Mart 1949'da dört çocuğu olan doktor Vernon Page ile evlendi. 1972-1994 yılları arasında Şikago'daki zihinsel engelli çocuklar için iyileştirici eğitim Esperanza Okulu'nun müdürüydü. Emekli olduktan sonra eşiyle Güney Carolina'ya taşındı. Vernon Page 1995 yılında öldü. Traute Lafrenz-Page, Yonges Adası'nda yaşamaya devam ediyor. 1919 doğumlu Lafrenz, geçen yıl 100. doğum günü vesilesiyle Rojava'ya büyük bir bağışta bulundu.

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Franceska Mann

Varşova’da yaşayan ünlü bir dansçıydı Franciszka Mann. Ancak yüksek statüsüne rağmen bir Yahudiydi v...

GÜNÜN KADINI: Grete Steffin

Bertolt Brecht’in Grete Steffin için yazdığı şiirden: ‘Yoldaşımız Steffin öldü / Kızıl şehir Moskova...

GÜNÜN KADINI: Marlen Haushofer

Avusturyalı Yazar Marlen Haushofer eserlerini mutfak masasının üzerinde yazdı, yaşadığı dönemde kadı...