GÜNÜN KAMPANYASI: Cezaevindeki çocuklar için oyuncak kampanyası
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, anneleriyle cezaevinde tutulan çocuklar için oyuncak kampanyası başlattı.

Adalet Bakanlığının 21 Mayıs 2019’da açıkladığı verilere göre 0-6 yaş arası 703 çocuk bugün anneleriyle birlikte cezaevinde. Demir parmaklıkların arkasında olan, havalandırma boşluğu dışında dışarıyı göremeyen bu çocuklar oyuncak bekliyor. Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi de anne babaları tutuklu, kendileri de onlarla birlikte cezaevinde olan çocuklar için bir oyuncak kampanyası başlattı. İnisiyatif kapmanyası için şu çağrıyı yapıyor:

Hapishanedeki çocuklar oyuncak bekliyor!Kapatılarak cezalandırmanın mekânı olan hapishanede yaşam da mücadele de devam eder. İdealleri olan insanlar özgürlüğün kısıtlandığı bu alanlarda düşünsel-ruhsal devinimleriyle duvarları fiilen yıkarlar.
Faşist baskı ve zorbalık koşullarında birer cehenneme dönüştüklerinde bile düşünsel-ruhsal devinimleri, iç disiplinleriyle o karanlığı yararlar.
Ya çocuklar? Anneleriyle birlikte mahpus kalan çocuklar?
Hiçbir şeyden haberleri olmadan hapishane duvarlarının içine konulan, yaşıtlarıyla oyun oynamaktan, dış dünyanın deviniminin sağladığı düşünsel gelişimden, onun kışkırttığı hayal gücünden mahrum bırakılan çocuklar?
24 Mayıs 2019 itibariyle Türkiye’de anneleri hapishanede olduğu için onlarla birlikte mahpus olan 864 çocuk var. Kendilerini büyüten oyundan, arkadaştan mahrum kalan 864 çocuk…
Bu çocukların birlikte oyun kurarak paylaşmayı öğrendikleri, bu oyunlarda becerilerini geliştirebilecekleri, hayal dünyalarına yeni anlamlar katabilecekleri bir sosyal ortamları yok! Bu olmadığı gibi en azından bunları simgesel olarak yaşamalarına vesile olabilecek oyuncakları bile yok.
Büyüyüp gelişmeleri için uyurlarken yanlarına aldıkları, kurdukları hayali oyunlarda sohbet arkadaşı yapabilecekleri, hayallerini anlatabilecekleri oyuncakları bile yok!
Bu oyuncaklara ihtiyacımız var.
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi olarak hapishanelerde oyuncak bekleyen yüzlerce çocukla hayallerini paylaşacakları oyuncaklar paylaşalım diyoruz.
Oyuncaklarınızı Aren’lerle paylaşmanızı bekliyoruz.
Aşağıdaki adreslere isterseniz bize getirin biz postalayalım, isterseniz de kendiniz postalayın!
Unutmayın, çocuklar hapishanede de oyuncakla oynar!

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi


İlgili haberler
GÜNÜN KAMPANYASI: Şule Çet için, adalet için

Bir plazadan düşerek şüpheli şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet için adalet iste...

GÜNÜN KAMPANYASI: KADAV Valiz

Kadınlarla Dayanışma Vakfı sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı ile hapishanelerdeki kadınlar, LGBTİ...

GÜNÜN KAMPANYASI: Cezaevindeki çocuklar için oyunc...

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, anneleriyle cezaevinde tutulan çocuklar için oyuncak kampanyası b...