GÜNÜN KAMPANYASI: Nura için adalet
Sudan’da zorla evlendirildiği kocasının tecavüzüne dayanamayarak onu öldüren Nura için idam kararı verildi. Dünya, Nura için adalet istiyor.

Sudan’da zorla evlendirildiği ve kendisine cinsel saldırıda bulunan kocasını öldüren Nura Hüseyin idam cezasına çarptırıldı. İnsan hakları örgütleri ‘Nura İçin Adalet’ kampanyası ile kararın bozulması için mücadele ediyor.

Nura Hüseyin, eğitimine devam edip öğretmen olmak istiyordu ancak 16 yaşındayken, ailesi tarafından zorla evlendirildi. Defalarca evden kaçtı ancak ailesi her defasında evlendirildiği erkeğin evine geri gönderdi. Nura, zorla evlendirildiği erkek tarafından tecavüze uğradığını, bu erkeğin kuzenlerinin de tecavüz sırasında kendisini zorla yere yatırıp ona yardım ettiklerini anlattı.

Reuters’ın haberine göre; Nura, ertesi gün tekrar kendisine tecavüz etmeye çalışan kocasını öldürdü. Olaydan sonra, yanlarına gittiği ailesi tarafından polise teslim edildi. Erkeğin ailesi ‘idam’ istedi, mahkeme onayladı. Şeriat kuralları ile yönetilen ülkede mahkeme, 19 yaşındaki Nura’yı ‘kasıtlı öldürmekten’ suçlu buldu ve idam cezasına çarptırdı.

Nura’nın avukatlarının bu kararı temyiz etmek için 15 gün süresi var.

Nura’ya verilen idam cezasının kaldırılması için mücadele eden insan hakları örgütleri, sosyal medyada #JusticeforNoura (Nura için Adalet) etiketiyle kampanyalar düzenliyor.

‘KABUL EDİLEMEZ BİR ZULÜM’
Uluslararası Af Örgütü, nefsi müdafaa olarak tecavüzüne uğradığı kocasını öldüren genç kadına verilen idam cezasının, ülkede ‘çocuk yaşta evlilikler, zorla yapılan evlilikler ve aile içi tecavüz olaylarıyla yetkililerin yeterince mücadele edemediğinin de göstergesi olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Seif Magango da şöyle konuştu: “Nura’ya verilen ceza kabul edilemez bir zulüm. Sudanlı yetkililer bu haksız cezayı bozmalı ve hafifletici sebepler göz önüne alınarak Nura’nın adilce yeniden yargılanmasını sağlamalıdır.”İlgili haberler
Kocamın bana her gün tecavüz etmesine göz yumdum ç...

Son birkaç haftadır, “Bu hikayeyi kendime mi saklasam, çok mu konuştum acaba?” diye sorguluyordum, a...

Örselenmiş kadın sendromu!

Nevin Yıldırım, yıllarca kendisine tecavüz eden kişiyi öldürdüğü için ikinci kez müebbet cezası aldı...

Şiddet gördüğü kocasını öldüren kadına meşru müdaf...

Yıllardır şiddet gördüğü ve kendisini ölümle tehdit eden kocasını öldüren B.F. önce tutuklandı, ardı...