GÜNÜN KAMPANYASI: Pedallar bu sefer barış için çevriliyor
Follow The Women/Kadınları İzle projesi kapsamında 40 ülkeden 500 kadın pedallarını barış için çeviriyor. Kadınlar 30 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Lübnan’da olacak.

2004 yılından bu yana yaklaşık 40 ülkeden 500 kadının katılımıyla “Kadınları İzle-Kadınlar Barış İçin Pedal Çeviriyor” projesi gerçekleştiriliyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Follow the Women/ Kadınları İzle” bisiklet turu, 30 Eylül– 08 Ekim tarihlerinde Lübnan’da hayata geçecek. Beyrut Balamad Üniversitesinden başlayacak bisiklet turunda kadınlar, Lübnan’ın önemli şehirlerinden Trablus, Beyrut, Jounieh, Jezzine, Ansar, Sur, Biblos, Sayda ve Bekaa Vadisi’ne gidecekler. Buralarda bulunan Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret edecek ve yerel sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecekler. Günde 40 kilometre yol kat edilecek turda, toplam 240 kilometre bisiklet sürülecek.

SAVAŞIN KADINLAR VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİNE DİKKAT ÇEKİLECEK
Projeye katılan dünya kadınlarının hedefi, bölgede yaşayan kadınların günlük hayatlarını serbestçe tartışabilmeleri için bir platform yaratabilmek. Orta Doğu’daki mevcut istikrarsızlık durumunun özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekebilmek ve insanların güvenli bir şekilde gezmesinin önünü açmak. Savaş bölgesi olarak algılanan Orta Doğu’da barış sürecinde kadınların aktif şekilde rol almasını teşvik etmek.
Ortadoğu’da süren şiddete karşı barışçıl çözüm için Follow The Women projesine destek veren ülkeler arasında Afganistan, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Avusturya, Bask Ülkesi, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Cezayir, Danimarka, Estonya, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Kanada, Katalunya, Kolombiya, Kıbrıs, Hollanda, İran, Irak, Italya, İrlanda, İsveç, Japonya, Kenya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Suriye, Ürdün, Tacikistan, Tunus ve Türkiye bulunuyor.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
Etkinliğe katılmak için tıklayın.

Kaynak: sivilsayfalar.org
İlgili haberler
GÜNÜN FİLM SAHNESİ: Bisiklet üstünde bağıra çağıra...

Zingarina'dan İtalya işçi marşının en deli, en özgür yorumunu dinleyebileceğiniz filmdir Transilvany...

GÜNÜN KAMPANYASI: Lübnan’da ‘cinsel tacize’e karşı...

Lübnan’da Mesh Basita (Tamam değil), Beyrut Amerikan Üniversitesi (AUB) ve Kadın İşleri Bakanlığı ta...

GÜNÜN GÜZELLERİ: Bisikletli kadınlar, ‘şiddet son...

3 kadın günlerdir bisikletleriyle yollarda. Amaçları kadına yönelik şiddete, tacize ve ötekileştirme...