GÜNÜN KAMPANYASI: Süre doldu
ABD’de sinema sektöründeki 300’den fazla kadın yıldız Time’s Up (Süre Doldu) adlı inisiyatif kurararak cinsel tacize karşı yeni bir kampanya başlattı.

Time’s Up (Süre Doldu) adlı inisiyatif, New York gazetesinin dünkü sayısında tam sayfa ilan vererek taleplerini duyurdu.
Time’s Up’ın internet sitesinde, “İşyerinde cinsel istismar, taciz ve eşitsizlik konusunda süre doldu. Şimdi, bununla ilgili bir şey yapma vakti” ifadesi yer aldı.
Kampanya, sektördeki dünyaca ünlü kadın oyuncuların birbiri ardına, yönetmen Harvey Weinstein’a cinsel taciz suçlaması yöneltmesinin ardından hayata geçirildi.
Projeyle öncelikli olarak; toplanacak yardımlarla tarım sektöründe, fabrikalarda çalışan, bakıcılık ya da garsonluk yapan ve kendini savunmak için yeterli maddi kaynağı bulunmayan tacize maruz kalmış kadınlara destek amaçlanıyor.

İnisiyatif, “cinsiyete dayalı ücret adaletsizliğinin ortadan kaldırılması ve kadınlara kamuyla ilgili tüm kurumlarda daha fazla yer ayrılması” çağrısı da yapıyor.

“DAYANIŞMA İLE”
Time’s Up’ın internet sitesinde yayımlanan mektupta ayrıca, “işyerinde cinsel tacizin sürmesinin önemli nedenlerinden birinin faillerin ve işverenlerin herhangi bir yaptırımla karşılaşmaması olduğu” belirtiliyor ve cinsel tacizi hoş gören şirketlerin cezalandırılması için yasal düzenleme talep ediliyor.
Sitede yayımlanan mektup, “Sevgili kızkardeşler” ifadesiyle başlıyor, “Dayanışma ile” ifadesiyle sona eriyor.

Nathalie Portman, Reese Witherspoon, Cate Blancheet, Eva Longoria ve Emma Staone gibi isimlerin de aralarında yer aldığı isimlerin desteklediği kampanyada şimdiden 13 milyon doların üzerinde yardım toplandı. Hedef ise 15 milyon.

NE OLMUŞTU?
Hollywood, geçtiğimiz aylarda ünlü yapımcı Harvey Weinstein hakkındaki taciz ve tecavüz iddialarıyla çalkalanmış, daha sonra sosyal medyada “#MeToo” (Ben de) etiketiyle bir sosyal kampanya yayılmıştı.
Bu etiket, Ekim ve Kasım 2017’de Twitter ve Facebook’ta altı milyondan fazla kez kullanılmıştı.
Amerikan TIME dergisi bu yıl cinsel taciz ve tecavüzlere karşı ayaklanan kadınları ‘Yılın Kişisi’ seçmişti.
Dergi, kendi hikayelerini anlatarak tacize uğrayan diğer kadınlara da cesaret veren bu harekete katılanlara ‘Sessizliği Bozanlar’ adını vermişti.

Kaynak: BBC Türkçe

İlgili haberler
GÜNÜN ÇAĞRISI: Kadınlar #BenDe etiketiyle yaşadıkl...

Kadınlar sosyal medyada bir kampanya başlattı. Yaşadıkları cinsel taciz ve saldırıları #BenDe #MeToo...

#METOO EYLEMLERİ: Şimdi sözden eyleme geçme zamanı

Birçok ülkede #Metoo (bende) etiketiyle cinsel tacize karşı kadınların eylemleri sürerken, Finlandiy...

Cinsel taciz kadın işçileri hasta ediyor!

Taciz yaşamımızın her anını etkiliyor. İsveç’te çarpıcı bir tablo ortaya çıktı: Tacize uğrayan kadın...