GÜNÜN KAZANIMI: YTÜ'de öğrencilerin ve kulüplerin uğraşları sonuncunda Cinsel Taciz Önleme birimi kuruldu
YTÜ’de yaşanan cinsel saldırı iddialarına yönelik öğrencilerin gösterdiği tepkilerin ardından okulda ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kurulmasına karar verildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Tiyatro Kulübü’nde yaklaşık bir sene önce yaşanan cinsel saldırı iddialarına karşı ‘Cinsel Tacizi Önleme Birimi’ kuruldu. 

Geçtiğimiz hafta, YTÜ' de bir kadın öğrencinin cinsel saldırıya uğradığının duyulmasının ardından 34 öğrenci kulüp ve topluluğu rektörlüğe ortak bir dilekçe ileterek üniversite bünyesinde cinsel taciz önleme birimi kurulmasını talep etmişti. Son iki hafta içerisinde duyulan cinsel saldırı ve taciz olayı oldukça tepki toplamış pek çok öğrenci okul yönetimine gerekli soruşturma işlemlerinin başlatılması için sosyal medya üzerinden çağrı yapmıştı. Özellikle kadın çalışmaları topluluğunun öncülüğünde bir araya gelerek rektörlüğe ortak bir dilekçe yollayan kulüp ve topluluklar önemli bir kazanıma imza attı. Bu hafta okul yönetimi konunun görüşmeye açıldığını ve üniversite bünyesinde genel sekreterliğe bağlı olarak “cinsel taciz önleme” birimi kurulması kararı alındığını kulüplere mail yolu ile bildirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesinde, başta okul içerisinde daha sonra ülke gündeminde özellikle son dönemlerde daha sık duyulan taciz, şiddet cinsel saldırı olayları, komisyonun kurulma talebinin öğrenciler arasında tartışılmasında önemli bir etki yarattı. Öğrenciler, kampüs içerisinde yaşadıkları taciz olayları ile ilgili okulun hangi birimine başvurmaları gerektiği, bu birimlerin konu ile yeterince ilgilenip ilgilenmediği gibi pek çok belirsizlik ve sorun ile karşı karşıya kalmaktaydı. Sorunların çözülmesi bir tarafa, mağdur olan öğrenciyi yıpratan bir süreç işlemekteydi çoğunlukla. Ülke gündeminde bu kadar can yakıcı hale gelen taciz olaylarının, üniversite içerisinde de örneklerinin duyulması, hızlı ve sağlam müdahalelerin yapılabileceği bir platformun kurulması ihtiyacını destekledi. Bu fikir etrafında yan yana gelen kulüp ve öğrenci toplulukları, içerisinde öğrenci temsiliyetinin de olduğu akademisyen ve psikologların yer aldığı bir taciz önleme komisyonu kurulması talebini iletti. Türkiye’de yalnızca 16 üniversitenin bünyesinde bulunan taciz önleme komisyonlarının daha fazla üniversitede kurulması, var olanların ise daha iyi işletilmesi kampüs içerisinde güvenliğin sağlanması ve toplumsal alanda yaşanan bu sorunların azaltılması için çok büyük önem taşıyor.

İlgili haberler
YTÜ öğrencileri Cinsel Tacizi Önleme Birimi talep...

Yıldız Teknik Üniversitesinde yaşanan cinsel saldırıya karşı üniversite kulüpleri Cinsel Tacizi Önle...

YTÜ’lü öğrenciler Prof. Bedri Gencer’in görevden a...

YTÜ’de okuyan öğrenciler, depremi çocuk evliliklerinin yasaklanmasına bağlayan Prof. Dr. Bedri Gence...

Hacettepe taciz olduğu kanaatine vardı, mahkeme 'i...

Hacettepe Üniversitesi Spor Salonunda bir öğrenciye tacizde bulunduğu gerekçesiyle yargılanan spor s...