GÜNÜN KİTABI: Bana bilgiçlik taslayan adamlar
Bilip bilmeden her şeyi konuşarak kendini ispatlamak derdindeki adamları; kadınların nasıl susturulduğunu ve kadınların hayatın her alanında maruz kaldıkları şiddeti anlatan bir kitap.

ABD'li yazar Rebecca Solnit, erkeklerin kadınlara dünyada ne olup bittiğini anlatmalarından bıkmış. “Bana bilgiçlik taslayan adamlar” diye Türkçe’ye çevrilen “Men explain things to me” kitabında kadınların seslerinin kısılmasına karşı öfkesini haykırıyor yazar.

Solnit, bilip bilmeden her şeyi konuşarak kendini ispatlamak derdindeki adamları; kadınların nasıl susturulduğunu ve hayatın her alanında maruz kaldıkları şiddeti anlatıyor. Ancak kitabın Türkçe baskısı için yazdığı önsözden de anlaşılacağı gibi kötümser değil, aksine özgürleşebileceği başka bir dünya hayali için herkesi mücadeleye, dayanışmaya çağırıyor. Adamların dünyasında var olmaya çalışan kadınlara umut verirken gerçek kadın hikayelerinin yanı sıra Virginia Wolf’un metinlerinden, Pandora mitinden, Zapatistaların deneyiminden, kadın yol arkadaşlarından ve feminizmden güç alıyor.

Kadının adı sessizlik. Erkeğin ki iktidar. Kadının adı fakirlik. Erkeğinki zenginlik. Kadın ve erkekten bahsederken Onun diyoruz, ama kadına baktığımızda, Onun olan bir şey var mı gerçekten? Erkeğin adı Onun, ve o her şeyin kendisine ait olduğunu iddia ediyor, kadın da dahil. İzin almadan ve bir bedel ödemek zorunda kalmadan kadına sahip olabileceğine inanıyor.

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Annelik mi, kadınlık mı?

Badinter, 'Kadınlık mı, annelik mi' sorusunun kadınlar için nasıl tehditler içerdiğini anlatıyor: Bu...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Sonbaharda yediklerimize dikkat!

Kışa doğru gittikçe bağışıklığımız zayıflayacak buna karşın yediğimiz besinlerle vücut savunmamızı g...

GÜNÜN ŞARKISI: Fuqaati

İllüstrasyon klip, muhteşem bir ses ve müzikle birbiriyle bütün bir parça Ruba Shamshoum’dan Fuqaati...