Seçim 2023
GÜNÜN KİTABI: Cinsel Şiddeti Anlamak
Tutuklu tecavüzcü erkeklerin dünyasına inerek, erkeklerin kadınlara yönelttiği cinsel şiddetin nedenlerini irdeleyen sağlam, derinlikli bir sosyoloji çalışması.

Bizzat mahkûm tecavüzcülerle yapılan görüşmelere dayanan kitap, cinsel şiddetin, kökeni erkek egemen kültürde yatan yaygın bir sorun olduğunu gözler önüne seriyor. Kitabı Psikolog Aylin Akçay’ın kaleminden okuyalım:

Virginia Commonnwealth Üniversitesinde sosyoloji profesörü olan ve üniversitenin kadın çalışmaları bölümünün de başkanlığını yapan Diana Scully, tecavüz suçundan cezaevinde yatan tutuklu erkeklerle yaptığı görüşmelere dayandırdığı araştırmasını kitaplaştırdı. Cinsel Şiddeti Anlamak başlığıyla Türkçeye de çevrilmiş bu kitaptaki araştırma verileri, bizzat tecavüzü gerçekleştirenlerin anlatımlarıyla, meselenin birkaç hasta insan tarafından yapılan kuraldışı hareketlerden çok daha ötesinde olduğunu gösteriyor. Çalışmanın ortaya serdiği gerçek, tecavüzcülerin tecavüzü hangi biçimde gerçekleştirmiş olurlarsa olsunlar tecavüz ettikleri kadınları hiçbir zaman hakları olan bireyler olarak görmedikleri bilgisi. Bazıları tecavüzü gündelik hayatın bir parçası ve “abartılmayacak bir şey” olarak görürken, bazıları elde edemedikleri isteksiz kadınları ele geçirmenin bir aracı olarak kullandıkları bir taktik, hatta bir hak olarak görüyor. Bazıları kadınlara hadlerini bildirmek, cezalandırmak, aşağılamak ve onları denetim altına almanın bir yöntemi olarak görüyor. Ve bu yolla kendi güçlerini de ispatladıkları ve bu duyguyla tatmin oldukları bir eylem. Ama her koşulda kadınları hakları ve duyguları olan insanlar değil, birer hedef, kullanılması ve ele geçirilmesi gereken nesneler olarak gördükleri bir tablo. Araştırmadaki hemen hiçbir erkek, tecavüz suçu nedeniyle hapse gireceğini düşünmemiş bile. Tecavüzü daha çok ödüllendirici ve düşük riskli bir eylem olarak algıladıklarını ortaya koyuyorlar. Yani tecavüzcülerin kendi ifadeleri de, meselenin cinsel dürtü meselesi olmadığını, çok daha ötesi olduğunu ve oraya odaklanmadan cinsel suçlarla mücadele edilemeyeceğini gösteriyor.

KÜNYE
Cinsel Şiddeti Anlamak
Diana Scully
Çevirmen: Şirin Tekeli, Laleper Aytek
Metis Yayınları

İlgili haberler
Cinsel şiddet: Nasıl yaralar açar, o yaralar nasıl...

Cinsel şiddet nedir, sonuçları nelerdir, cinsel şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz, cinsel ş...

En çok dışlanan kadınlar cinsel şiddete karşı önle...

İsveç’te toplumun en fazla cinsel taciz ve tecavüze maruz kalan kesimini oluşturan kadınlar, ‘Koruna...

‘Birgül cinsel şiddet görüyordu’

Şişli’de geçtiğimiz haziran ayında boşanmak istediği eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Birgül...