GÜNÜN KİTABI: Futbolda cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı sempozyum kitabı çıktı!
CŞMD geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına odaklanan Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumunun kitabını yayımladı.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği geçen yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'de futbol alanında cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına odaklanan disiplinlerarası çalışmalardan biri olan Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sempozyumu'nun kitabını yayımladı.

Kitapta, spor ve futbol alanında çalışan akademisyen, avukat, psikolog, gazeteci ve STÖ'lerin konuşmalarının yanı sıra, sempozyum boyunca futboldaki şiddet ve cinsiyetçi söylemlerin kırılması ve alternatif oluşturulması için gerçekleştirilen atölyelerinin çıktılarına da yer verildi.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), cinsel şiddet ve istismarın fiziki olmayan, temas içermeyen neredeyse tüm biçimleri, bugün ülkemizde meşru ve en kitlesel ortamlarda söylem ve eylem olarak, dahası ‘sembolik eylemler’ yoluyla gerçekleştiğini belirtiyor. Dernek; kadınların ve LGBTİ+’lerin futbolla ilişkisinde yıllardır süregelen ön yargılar, kadın futbolunun gerektiği kadar önemsenmemesi, son dönemde daha sık gündeme gelen cinsel istismar ve cinsel şiddet tartışmaları ve tribünlerden eksik olmayan cinsiyetçi söylemleri gündeme getirme ihtiyacından ortaya çıkan sempozyumun, kitabının da Türkçe bir kaynak olarak bu alanda bir boşluğu dolduracağını düşünüyor.

“Kitaba PDF olarak ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilir, basılı olarak edinmek isteyenler [email protected] adresine mail atabilirler.

İlgili haberler
Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı Sem...

‘Futbol erkek işidir’ diyenlere inat #FutbolHerkesİçindir diyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, se...

Kadın futbolu sadece futbol değil

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı bu yıl 5. kez şampiyon oldu. Kadın futbolcularla şampiyonlukl...

CŞMD, Futbolda Cinsel Şiddetle Mücadele paneli düz...

ÇŞMD’nin #FootballPeople kapsamında düzenlediği, “Futbolda Cinsel Şiddetle Mücadele: Davalar ve Günc...