GÜNÜN KİTABI: Kim Demiş Ki Ben Yapamam
Öykü ve çizimlerle Türkiye’nin ilkleri başaran kadınlar ‘Kim Demiş Ki Ben Yapamam’ kitabında bir araya geldi.

Onlar ilkleri başaran, “yapılamaz” deneni yapan kadınlar… Spordan sanata, bilimden felsefeye hayatın her alanında öncülük yapan kadınlar onlar. Başımızı yastığa koyarken kurduğumuz hayallerde onların da payı var. Cumhuriyet tarihi boyunca milyonlarca isimsiz kahramana ilham verdiler. ”Kim Demiş ki Ben Yapamam”’da kadın yazarlar, Türkiye’nin kırk bir öncü kadınını anlattı. Yalnız çocuklar değil, anne-babalar da okusun, paylaşsın, yaşatsın diye…

Bu kitapta Türkiye’nin güçlü ve çalışkan kadınların hikayeleri yer alıyor. Bazıları eski zamanlarda yaşamış, bazıları ise halen hayatta olan bu kadınlar, birçok zorluğa rağmen yılmadan çalışmış, hedeflerine ulaşmış ve hayal ettikleri mesleklere kavuşmuş olan kişiler.

Bu isimlerin özellikle eski zamanlarda yaşamış olan birçoğu, etrafındaki insanlardan bu mesleklerin erkeklere göre olduğunu ve kendilerinin yapamayacağını işittiler. Buna rağmen yılmayarak ilk kadın doktor, ilk kadın öğretmen, ilk kadın hakem gibi unvanları aldılar ve tarihe geçtiler. İşte bu isimlerin hikayelerini de ilerleyen sayfalarda onların hayranlarından, çocuklarından, öğretmenlerinden ya da öğrencilerinden, yani onlar gibi azimli ve güçlü kadınlardan dinleyeceksiniz.

Kitapta kısa yaşam öykülerine yer verilen, “Kim Demiş ki Ben Yapamam?” diyerek Türkiye’nin ilkleri başaran kadınlar şöyle:
Adile Naşit, Afet İnan, Afife Jale, Aysel Gürel, Azra Erhat, Behice Boran, Bilge Olgaç, Büşra Ün, Canan Dağdeviren, Dilhan Eryurt, Duygu Asena, Fatma Aliye Topuz, Füreya Koral, Füruzan, Füsun Akatlı, Gülten Akın, Halet Çambel, Halide Edip Adıvar, İdil Biret, Jale İnan, Lale Orta, Latife Uşşaki, Leylâ Erbil, Leyla Gencer, Mihri Müşfik, Muazzez İlmiye Çığ, Fatma Refet Angın, Remziye Hisar, Sabire Aydemir, Safiye Ali, Samiye Cahid Morkaya, Selma Rıza Feraceli, Sevgi Soysal, Süreyya Ağaoğlu, Şebnem Ferah ve Volvox, Şirin Tekeli, Türkan Saylan, Türkân Şoray, Yasemin Dalkılıç, Yıldız Kenter ve Zeynep Hanım
İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Kelebekler Zamanı

Eserlerinde insan varlığının etnik ve cinsel engeller ötesindeki gerçeklerini gözler önüne seren Jul...

GÜNÜN KİTABI: Kamçılanma mesafesi

Zeynep Uzunbay’ın Manos Kitap’tan yayımlanan ‘Kamçılanma mesafesi’ni Malatya’dan Kıvılcım Eftelya ka...

GÜNÜN KİTABI: Süper Kadın Süper Zor

2016’da aramızdan ayrılan yazar ve gazeteci Filiz Bingölçe, 55 kadınla görüşmeler yaparak ortaya çık...