GÜNÜN KİTABI: Kırpıntı
Christian Duda’nın yazdığı, ödüllü çizer Julia Friese’nin resimlediği Kırpıntı, günümüz gerçekliğine ayna tutuyor: Başını ekrandan kaldırmayan anne-babalar ve ilgiye hasret, yalnız çocuklar.

Kâğıt kırpıntısı ve hayal gücüyle dolup taşan bir kitap

Eski gazete kâğıdının birçok kullanım alanı var. Onunla kirlenmemesi gereken yüzeyleri koruyabilir, cam silebilir, yağmurda ıslanmış ayakkabılarınızı kurutabilirsiniz. Birçok ödüllü resimli kitabın yaratıcısı ChristianDuda ve Julia Friese ikilisinin yazıp çizdiği Kırpıntı’da gazete kâğıtları, dar gelirli bir ailenin çocuk odasında halı işlevi görüyor. En azından ilk bakışta.

Daha dikkatli bakınca, odanın sakini küçük oğlanın kendine gazete kâğıtlarından bir dünya kurduğunu fark edebilirsiniz. Ama anne-baba fark etmiyor. Onlar gün boyu açık olan televizyonun önünde oturuyor.

Televizyon vıdı vıdı ederken, oğlanın makası kıtır kıtır kâğıt kesiyor. Kırpıntı ormanına gazete haberleriyle birlikte gerçekler sızıyor. Bir yerlere bomba yağarken başka bir yerde futbolcular zafer kutluyor. Oğlansa, ormanda bir yaprağa asılı peygamber böceğine dönüşüyor. “Saçma,” diyor odaya giren baba.

Oysa hiç de saçma değil.

Tamam, hayal gücü, kâğıt kırpıntısı ve bir makasla dünyayı kurtaramazsınız. Ama kasvetli, ıssız bir ortamdan rengârenk bir orman yaratabilirsiniz. Eğer babayı da bu büyülü dünyaya kaçırmayı başarırsanız bu küçük bir mucizedir.

Focus ve Deutschlandfunk Radyosu’nun çocuklar için en iyi 7 resimli kitaptan biri seçtiği, birçok tiyatronun oyuna uyarlayıp sahnelediği Kırpıntı, bu küçük mucizenin düşündürücü olduğu kadar da umut verici hikâyesini anlatıyor. Duda’nın güçlü anlatımını, Friese’nin hayal gücünün dönüştürücü enerjisini renge ve şekle döken çarpıcı çizimleri tamamlıyor.

Arka Kapak:
Kâğıt kırpıntısı ve hayal gücüyle dolup taşan bir kitap.
Kendine gazete haberlerinden ve fotoğraflardan bir dünya kuran yalnız küçük bir çocuk. Büyülenmiş gibi televizyonun önünde otururken, oğullarıyla neredeyse hiç ilgilenmeyen bir anneyle baba. Ama hayalleriniz varsa gerçeği değiştirme gücünüz de var. ChristianDuda ve Julia Friese imzasını taşıyan bu resimli kitap, hayal gücüyle gri, kasvetli ev yaşamını renkli ve canlı bir ormana çeviren küçük bir oğlanın hikâyesini anlatıyor.

Christian Duda: 1962 Avusturya doğumlu ChristianDuda, felsefe, edebiyat ve sanat tarihi eğitimi almıştır. 80’li yıllarda Christian Ahmet GadElkarim adı altında bir dizi senaryo ve tiyatro oyunu yazmış, çeşitli tiyatrolar için reji asistanlığı yapmıştır. 2000 yılında ilk romanı çıkan Duda, 2007’den beri ağırlıklı olarak çocuk ve gençler için yazıyor. Almanya, Avusturya, Brezilya ve Hollanda’da birçok ödüle layık görülen yazar Berlin’de yaşıyor..

Julia Friese: 1979 Leipzig’de doğan çizer Leipzig ve Dublin’de grafik eğitimi aldı. Birçok çocuk ve gençlik kitabı resimleyen sanatçı serbest illüstratör olarak Berlin’de yaşıyor.

Kitabın etkinlik dosyası için TIKLAYIN

Kitaba göz atmak için TIKLAYIN

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Ay’daki keçi ya da anı yaşamak

Çocukların sınırsız hayal gücüne güvenen Ay’daki Keçi ya da Anı Yaşamak, Ay’da yaşayan bir keçi kada...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Tematik çocuk kitabı listesi

Çocukları odağına alan ve çocukların hayal gücünü, gelişimini, duygularını destekleyecek, yaşadıklar...

4 çocuk kitabı muzır ilan edildi

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, kitaplar hakkında; ‘Küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır...