GÜNÜN KİTABI: Sıfır Noktasındaki Kadın
Neval El Seddavi, ölüm hücresinde Mısırlı fahişe Firdevs'le konuşuyor. Firdevs'in anlattığı yaşam öyküsünü aktarıyor bize. Bu dünyada kadın olmanın, "fahişe" olmanın ne anlama gelebileceğini okuyoruz.

Roman tarzında yazılmış gerçek bir yaşam. Aslında adını duyduğunda bile merak uyandırıyor bir kadın için. Mısırlı fahişe Firdevs'in hayat hikayesini anlatıyor. Firdevs'in duyguları hisleri o kadar güzel anlatılmış ki, okurken kendinizi Firdevs olarak buluyorsunuz. Tek solukta bitecek ve etkisi kalacak bir kitap.
Girişi biraz abartı duygular, detaylar gibi gelebilir, ama Firdevs hikayesini anlatmaya başladığında ve bitirdiğinde zaman durmuş gibi hissediyorsunuz. Çok yabancı şeyler değil okuyacaklarınız, imkansız olarak görülesi de değil, aslında hayatın tam içinden. Bütün gerçekliklerin açık açık iki saatlik dilim içerisinde beyninize hücum edişi, (benim yaşadığım gibi) büyük bir duygu seli yaratıp, bir süre ağlayarak "Neden?" sorusuyla öylece oturmanıza ve uzun uzun üzerine düşünmenize neden olabilir.
Bu soruyu sordurabilmek ve belki de daha çeşitli cevaplar hatta çözümler bulabilmek adına, mutlaka okumanız, önermemiz gereken bir hikaye olduğunu düşünüyorum.
Beni etkileyen bir bölümünü kitabın fazla içeriğine girmeden eklemek istiyorum:
"Nasıl yaşayacağız? Yaşam çok zor!"
"Yaşamdan daha sert olmalısın Firdevs. Yaşam çok sert, gerçekten yaşayanlar yalnızca ondan daha güçlü olanlardır."

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Kovacs’dan My Love

Günün şarkısını şöyle bırakıyoruz. Daha önce Kovacs dinlemediyseniz eğer onun şarkılarını keşfetmeye...

GÜNÜN BİLGİSİ: Bacıyan-ı Rum / Anadolu Kadınlar Bi...

Ey Bacılar! Tarihi nasıl bilirdiniz? Bize yıllarca anlatılmayan, tarihe not edilmeyen Bacıyan-ı Rum...

GÜNÜN YARIŞMASI: Eğitim Sen, 'Kadın Öykü Yarışması...

Eğitim Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, yalnızca kadın üyelerin katılacağı 'Kadın Öykü Yar...