GÜNÜN KİTABI: Siyah Yaseminler
Kendisini, ‘Kuzey Afrikalı, Arap bir Fransızca âşığı’ olarak tanımlayan yazar Hawa Djabali’nin Siyah Yaseminler adlı romanı 2001 yılında, Paris’te bir mağazada bir bombanın bulunmasıyla başlıyor.

Fransa’da dünyaya gelen, 12 yaşında Cezayir’e giden ve tiyatro eğitimi alan 1949 doğumlu Hawa Djabali’nin romanı aşktan siyasal şiddete, cinsellikten sömürgeciliğe ve sömürgeciliğe karşı direnişe kadar pek çok zorlu konuyu ele alıyor.

Siyah Yaseminler Paris'te büyük bir mağazadaki bomba ihbarıyla başlıyor... Kızıl saçlı, yeşil gözlü, siyah ayakkabılı, mantoları kollarında dört kadın, bir polis; iyi, kötü, deli, kibar, âşık, entelektüel, yedek, militan... Çokça erkek. Ve dünyanın düzeni, adalet mekanizmaları, Cezayir, Fransa, sömürgecilik, sömürgeciliğe karşı direniş, islâmi hareketlerin yükselişi, Arap kültürü, kadın cinselliği, kadınlarla erkeklerin ilişkileri... Bütün bu konuları tarih anlatısı, masallar, efsaneler, edebiyat gibi farklı biçemleri iç içe geçirerek ve şiiri hiç kaybetmeyerek ele alan bir yazar...

"Bunlar normal kişiler değil, bunlar Cezayirli kadınlar. Bir yaşamın bedelini, insanın büyüyebileceğini, değişebileceğini bilirler," diyor kahramanları için.

Bombayı kimin koyduğunu merak ederken dört ayrı hayat serilecek gözlerinizin önüne... Küçük bir kız, bağımsızlığın kazanıldığını duyduğunda babasına, "Sence kadınlar için iş olacak mıdır?" diye sorar. Bir kadın sevgililerine dair duygularını gözyaşları içinde anlattıktan sonra, "günahın icadından önceki bir uykuya" dalar hepsiyle koyun koyuna... Gözlerinize inanamayarak okuyacak, okuduklarınızı unutmayacaksınız.


Yayınevi:  Güldünya Yayınları

İlgili haberler
GÜNÜN KİTABI: Mezarı olmayan kadın

Gülmenin ahlaki normlarla ilişkilendirildiği şu dönemlerde kadınların ağıtına, türküsüne, haykırışın...

GÜNÜN KİTABI: Ünlü Bolşevik Kadınlar

Ekim Devrimi’ne giden yolun mihenk taşlarını döşeyen ve bu yeni yaşamın örgütleyicisi olan kadın kar...

GÜNÜN ÖNERİSİ: Mutlaka okunması gereken Ortadoğulu...

Türkçe’ye kazandırılmış/ kazandırılamamış 10 Ortadoğulu kadının ‘kadınların sesi’ olmasına vesile ol...