GÜNÜN MÜCADELESİ: Fuhşa zorlanan kadının kurtuluş hikayesi
İtalya'da 50 bine yakın yabancı kadının fuhşa zorlandığı ortaya çıktı. Fuhşa zorlanan kadınlardan Nijeryalı Okoedion ise diğer kadınları kurtarmak için mücadele ediyor.

İtalya’ya getirilen 30-50 bin arası yabancı fuhşa zorlanıyor. Bunların yaklaşık yarısını da Nijerya'dan çeşitli iş vaatleriyle kandırılarak İtalya'ya getirilen kadınlar oluşturuyor.

BBC’den Övgü Pınar'ın haberine göre insan tacirlerine satılarak İtalya'ya getirilen vefuhşa zorlanan ve kendi imkanlarıyla kaçmayı başaran kadınlardan biri Blessing Okoedion. Okoedion, 2013'te 26 yaşındayken Nijerya'da kilisede tanıştığı bir kadın tarafından insan kaçakçılarına satılmış. Hıristiyan bir aileden gelen Okoedion, "bir melek gibiydi" diye tanımladığı kadının, "İtalya'daki kardeşimin yanında çalışırsın" vaadine güvenerek İtalya'ya doğru yolculuğa çıkmış ancak buraya geldiğinde kendisini sokaklarda bulmuş.Sokaklarda fuhuş yapmaya zorlanan Okoedion, o günleri "Bu yaşamak değildi. Bana 'zamanla alışırsın' diyorlardı ama ben alışamadım" diye anlatıyor. Bir süre bu şekilde çalıştıktan sonra cesaretini toplayarak polise gitmeye karar verdiğini söyleyen Okoedion sürekli engellerle karşılaşmış:

"Bir kelime bile İtalyanca konuşamıyordum. Üstelik herkesten korkuyordum. İnsanlara karakolun adresini sormaya bile korkuyordum. Sonunda karakolu bulduğumda İngilizce konuştuğum için polisler beni anlamadı. Karakolda İngilizce konuşan kimsenin olmadığını söylediler ve bana 'Şimdi git yarın sabah 9'da gel' dediler. Bu benim için büyük bir yıkımdı. Çünkü karakol binasını ilk gördüğümde özgürlüğüme kavuşmuş gibi hissetmiştim."

Ertesi gün yine karakola gitmeyi başaran Okoedion bu kez İngilizce konuşan bir memur bulup derdini anlatmayı başarmış. Ve sonunda Caserta'da rahibelere ait, yabancı kadınlar için sığınma evine götürülmüş.Blessing Okoedion şimdiyse kendisi gibi Nijerya'dan İtalya'ya getirilerek fuhşa zorlanan kadınlara yardım için çalışıyor ve kültürel arabuluculuk yapıyor. Okoedion'un kendi hikayesini anlattığı "Özgürlük Cesareti: İnsan kaçakçılığı cehenneminden çıkan bir kadın" isimli bir kitabı da var.NİJERYA'DAN İTALYA'YA İNSAN TACİRİ
Nijerya'da genellikle köylerde yaşayan yoksul ailelerin genç yaştaki kadınlar, bebek bakıcılığı, kuaförlük gibi iş vaatleriyle İtalya'ya gitmeye ikna ediliyor. Bu kızlar bazen de tanıdıkları kişiler tarafından insan tacirlerine ‘satılıyor’. İnsan tacirleri ise İtalya'ya getirdikleri kızlara bu yolculuk için on binlerce euro ‘borç’ yazıyor ve borçlarını ödeyene kadar kızları sokaklarda fuhuş yapmaya zorluyor.
İnsan kaçakçılarının bazen de üçüncü şahıslara ‘sattığı’ kızlar bir kölelik sisteminin içinde, dış dünyayla çok kısıtlı iletişim imkanlarıyla sömürülüyor.
Sokaklarda fuhşa zorlanan Nijeryalı kadınların çalıştıkları bölgeye bağlı olarak 10-30 euro arası ücret aldığı ve bu parayı da ‘borçlarını’ ödemek için insan tacirlerine verdiği belirtiliyor.
Yeterince para kazanamayan kadınların ise Nijerya'daki aileleri tehdit ve baskılara maruz kalıyor.
İtalya'da Camorra gibi mafia örgütlerinin insan tacirleriyle işbirliği yaptığı da iddia ediliyor. İtalyan yetkililer ise özel bir şikayet almadıkları sürece bu soruna kayıtsız kalmakla suçlanıyor.
Gazeteci Anna Pozzi ve insan kaçakçılığına karşı mücadele eden BeFree Derneği başkanı Oria Gargano, sorunun kaynaklarından birinin de talebin fazlalığı olduğunu söylüyor. İtalya'da halen erkek şövenist kültürün yaygın olması nedeniyle hemen her sosyal sınıf ve eğitim seviyesinden milyonlarca erkeğin seks satın almakta sakınca görmediği belirtiliyor.
Pozzi ve Gargano, aile içi ve okullarda eğitimin yanı sıra medyada kullanılan dilin de bu kültürün sona erdirilmesinde önemli olduğunu vurguluyor.


İlgili haberler
GÜNÜN BAŞARISI: Çocuk işçiliğinden hak savunuculuğ...

Tanzanyalı Angel, daha kendisi küçük bir çocukken ev işçisi oldu ve iki çocuk bakmaya başladı. İşver...

GÜNÜN BAŞARISI: Taliban’dan kaçan Nadia Nadim’in m...

Taliban’dan kaçan Nadia Nadim’in mülteci kampından futbol kampına uzanan başarısı dilden dile dolaşı...

Kadına eşitlik neden lazım oldu?

Bir yandan kadınlara neyi hak edip etmedikleri dikte ediliyor diğer yandan kadınların kazanımlarını...