GÜNÜN MÜJDESİ: Ekmek ve Gül’ün ilk kitabı ‘Haklarımız Var’ 8 Mart’ta kadınlarla buluşuyor!
‘İşçi Kadınlar Soruyor, Ekmek ve Gül Yanıtlıyor’ köşemize 2018 yılında gelen sorular ve verilen yanıtlardan derlenen kitap, ‘100 soru, 100 yanıtta’ kadın işçilerin haklarını masaya yatırıyor.

Kırık sandalyede çalışmaya zorlanarak mobbing uygulanan işçiden emzirme odası mescide dönüştürülmek istenen işçiye, hamile olduğu için daha sık tuvalete gitmesi gereken ve sırf bu nedenle işten çıkarılmakla tehdit edilen işçiden “haklarımı biliyorum” dediği için işten atılan işçiye, erkek işverenin “hepimiz bacı kardeşiz” diyerek kadın tuvaleti hakkını gasp ettiği işçiden işverenin ne yemek verdiği ne de yemek yeme yeri sağladığı işçiye, işveren servis yükümlülüğünü yerine getirmediği için gecenin bir yarısı korku içinde evine ulaşmaya çalışan işçiden kıdem tazminatı hakkı gasp edilmek istenen öğretmene…

Kitabımız; işçi kadınların sorunlarını gözler önüne sermeye çalışırken, bir yandan da işçi kadınların haklarını ve hak arama yöntemlerini aktarıyor. ekmekvegul.net sitesinde yayımlanan “İşçi Kadınlar Soruyor, Ekmek ve Gül Yanıtlıyor” köşesine 2018 yılında gelen sorular ve verilen yanıtlardan derlenen kitap, “100 soru, 100 yanıtta” kadın işçilerin haklarını masaya yatırıyor.

Ücretten fazla mesaiye, işçi sağlığından hamile işçilerin haklarına, yıllık izinden süt iznine, işten çıkarmadan haklı fesih hakkına, işsizlik ödeneğinden emekliliğe kadar çalışma yaşamında genelde işçilerin, özelde ise kadın işçilerin haklarına ilişkin detaylı bilgileri sunan bu çalışma, yalnızca kadın işçiler için değil erkek işçiler için de bir başvuru kaynağı. 

Bu kitap, kadın işçilerin haklarını anlatıyor ama bu hakların yeterli olduğunu iddia etmiyor. Aksine bir yandan mevcut hakların sonuna kadar kullanılabilmesinin yol ve yöntemlerini sunarken; bu hakların neden yetersiz kaldığını ve nasıl geliştirilebileceğini de ele alıyor. İşçilerin bir araya gelerek neler yapabileceğine, sendikal örgütlenme ile neler kazanabileceğine dikkat çekiyor. Tam da bu yüzden aylardır sendikal hakları için direnen Flormar işçilerine selam gönderiyor!

Çünkü umut işçilerin, kadınların ellerinde çoğalıyor…


Yürüyoruz yürüyoruz, günün aydınlığında
Donuk fabrika bacalarına, yoksul mutfaklara
Çarpıyor sesimiz ve birden parlayan
Bir ışık gibi ulaşıyor insanlara
'Ekmek ve gül! Ekmek ve gül!


Yazar: Onur Bakır
Yayına hazırlayanlar: Sevda Karaca, Fulya Alikoç
Kor Kitap & Ekmek ve Gül işbirliğinde...  

Kitabın içeriğini görüntülemek için TIKLAYINIZ

İlgili haberler
Vardiyalı çalışırken haklarımız var!

Vardiyalı çalışma, özellikle de gece vardiyası, kadın işçilerin hem fiziksel, hem ruhsal hem de topl...

İşçi kadınlar soruyor, Ekmek ve Gül yanıtlıyor!

Fazla mesai, vardiya düzeni, iş güvencesi, kıdem tazminatı, işçi sağlığı ve güvenliği, sendikal hakl...

İşçi kadınlar 150 günde neler sordu?

‘İşçi Kadınlar Soruyor’ köşemizde 150. sorumuzu yanıtladık. İşçi ve emekçi kadınlardan gelen sorular...