GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu kütüphane belleğimizi güçlendiriyor
İstanbul Fener'de tarihi bir binada, kadınlar hakkında başka hiçbir yerde bulunamayacak bilgi kaynakları sizi bekliyor.

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri bugünün araştırmacılarına derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamak amacıyla Jale Baysal, Aslı Davaz, Şirin Tekeli, Füsun Ertuğ Yaraş ve Füsun Akatlı tarafından kuruldu.
8 Mart 1990’da tüzel kişiliğini kazanan Vakıf, 14 Nisan 1990’da, İstanbul’un Haliç-Fener semtinde tarihi bir binada hizmete açıldı. Bugün de faaliyetlerini bu güzel, tarihi binada sürdürüyor.
Kütüphane yazılı, işitsel, görsel ve üç boyutlu materyalleri/belgelerle çeşitli koleksiyon ve arşivlere sahip. Kadın günceleri, kadınların kişisel arşivleri, aile evrakları ve arşivleri, mektuplar, kadın örgütleri ve kampanyalarının kayıtları, sanat eserleri, özgeçmişler, biyografiler, slaytlar, filmler, video bantları, çizimler, afişler, efemeralar, sözlü tarih kayıtları ve transkripsiyonları ile kadınlar hakkında başka hiçbir yerde bulunamayacak çok değerli bilgi kaynaklarına sahip bir yaşayan bellek adeta.
Kütüphanenin web sitesinin adresi şöyle www.kadineserleri.org

İşte şurada da Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfına dair kısa bir tanıtım filmi var.
Kütüphanenin kapısını aşındırmanız dileğiyle!İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI Dörtlü Rekabet

'Kadın kadının kurdudur' önyargısına müzikal bir 'hadi oradan' çekmeye ne dersiniz?