GÜNÜN ÖNERİSİ: Susuz kalmayın
Suyun yaşamımızdaki önemini herkes bilir. Susuz kalmanın ya da yeterince su içmenin yorgunluktan hafıza bozukluğuna kadar birçok etkisi olduğunu biliyor musunuz?

Sağlıklı bir insan vücut ağırlığının erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ise yüzde 50'si sudan oluşur. Bu oran yeni doğan bebekler için yüzde 70 seviyelerine çıkar. Beynin yüzde 95'i ve akciğerlerin de yüzde 90'ı sudur. Vücutta birbiri ile bağlantılı olan bütün sistemler suya ihtiyaç duyar ve yeterli su alamadığında görevlerini tam olarak yerine getiremez. Vücutta bulunan suyun yüzde 2 oranında azalması sonucu yorgunluk, dikkat eksikliği ve hafıza ile ilgili sorunlar ortaya çıkar. Gün boyu devam eden yorgunlukların en önemli kaynağı sıvı azalmasıdır.

Günde ortalama 8-9 bardak veya 2-2.5 litre su tüketmek vücudun su ihtiyacını karşılar. Suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; dilimlenmiş meyve dilimleri veya havuç, kereviz gibi sebzelerde suyu tatlandırabilir. Ama başka içecekler özellikle de çay, kahve gibi içecekler suyun yerini tutamaz. 2 litre su içmek bazen kolay olmayabilir. Ama gün içinde su içmek için susamayı beklemeyin. Aklınıza her geldiğinde su için. Gün içinde yeterli su içip içmediğinizi anlamanın da çok kolay bir yolu var. İdrarınızın rengi su tüketiminiz konusunda sizi anında uyarır.

Yine de şunu söyleyelim. Her vücudun kendi ideal dengesi vardır. Her vücudun ihtiyaç duyduğu su dengesi de farklıdır. Gün içinde bulunduğunuz ortam, yedikleriniz, ne kadar hareketli olduğunuz, hava sıcaklığı gibi pek çok şey su ihtiyacınızı belirler.

Yeterli miktarda su tüketilmemesi uzun vadede bakın nelere yol açabilir:
- Unutkanlık
- Konsantrasyon bozukluğu
- Baş ağrısı
- Kabızlık
- Saç dökülmesi ve kepeklenme
- Emziren kadınlarda süt azlığı
- Kas krampları
- Böbrek fonksiyon bozuklukları
- Böbreklerde kum ve taş oluşumu
- İdrar yolları enfeksiyonu

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu 4 püf noktasıyla yorgunluğu yeni...

Bahar yüzünü güneşe döndü. Eee mevsim geçişleri yorgunluk yaratır malum. Peki bu yorgunluğa karşı ne...

GÜNÜN ÇİZGİSİ: Su kadınları

İspanyol illüstratör Sonia Alins, Su Kadınları isimli serisinde yüzen, suya dalan bir grup kadını re...

GÜNÜN MUCİZESİ: Zencefil

Bin yıldır dertlere derman veren bir bitki zencefil. Neye iyi gelir, neye dermandır peki bu kök? Gel...