GÜNÜN PORTRESİ: Annie Kenney
İngiliz bir işçi kadındı Annie Kenney. Hayatı kadın mücadelesi ile geçti. Kadınların oy hakkı mücadelesine işçi kadınları katabilmek için uğraştı yıllarca. Annie Kenney ile tanışalım...

1879’da 11 çocuklu bir işçi ailesinin beşinci çocuğu olarak, Oldham’da (İngiltere) doğdu Annie. Hayatı tekstil işletmelerinde çalışarak ve işçi kadınların hakları ve seçim hakkı için mücadele ederek geçti.
On yaşında tekstil işçisi olarak çalışmaya başladı. Robert Blatchford’un radikal gazetesi The Clarion’u okuduktan sonra Bağımsız İşçi Partisi’ne katıldı. Dönemin en tanınmış süfrajeti Christabel Pankhurst tarafından yapılan bir konuşma, kadın haklarına olan bağlılığını arttırdı ve 1905’de Kadınların Sosyal ve Siyasal Birliğine (WSPU) katıldı. Genelde burjuva kadınların elitist birliği olarak eleştirilen WSPU liderleri, işçi sınıfının temsilcisi olan Kenney’ye işçi kadınları da mücadeleye katmak için kilit örgüt görevleri verdi ve yönetimine getirdi.
Annie, kadın emekçiler arasında seçim hakkının inanılırlığını artırmak için büyük katkıda bulundu. Hareketin militanlaşmasını da sağlayan Kenney, birçok kez hapse atıldı, açlık ve susuzluğa maruz kaldı. Deneyimlerini Bir Militanın Anıları kitabında (1924) anlattı. 1953 yılında İngiltere’de öldü.
Kenney’le ilgili olarak 1974 yılında Shoulder to Shoulder/Omuz omuza adlı bir televizyon filmi hazırlandı. Süfrajet/Diren filminde de adından söz edilmeden mücadelesine yer verildi.

Annie Kenney 1913 yılında tutuklandı.

İlgili haberler
Kadınların oy hakkı mücadelesi

Kadınların hiçbir hakkını kazanması kolay olmadı, oy hakkını da tabii ki. Kadınlar dünyanın çeşitli...

GÜNÜN İLKİ: Fransa'da kadınlar ilk kez oy kullandı

Fransa’da kadınlar oy hakkını ilk kez 1945 yılında bugün, 29 Nisan’da belediye seçimlerine katılarak...

GÜNÜN İCADI: Tecavüz tuzağına karşı pipet

ABD’de liseli gençler ilginç bir icada imza attı. İçkiye ilaç katılması halinde renk değiştirerek ki...