GÜNÜN PORTRESİ: Hilde Radusch
Hilde Radusch, Alman anti-faşist direnişçi, komünist (daha sonra sosyal demokrat) politikacı, kadın hakları savunucusu ve lezbiyen eylemciydi.

Hilde Radusch 6 Kasım 1903'te Stettin'de doğdu, 2 Ağustos 1994'te Berlin'de öldü. Alman anti-faşist direnişçi, komünist (daha sonra sosyal demokrat) politikacı, kadın hakları savunucusu ve lezbiyen eylemciydi.  

Hilde Radusch, Weimar'da büyüdü. 1921'de 18 yaşında Berlin'e geldi ve Berlin'deki Pestalozzi-Fröbel-Haus'ta çocuk bakıcısı olarak eğitime başladı. Alman Komünist Gençlik Derneği'ne katıldı. Komünist bir çocuk bakıcısı olarak iş bulamadığı için 1923'te telefon operatörü olarak postanede çalışmaya başladı ve kısa süre sonra işyeri işçi temsilciliğinin başkanı oldu.

Devrimci sendika muhalefetinde (RGO) ajitasyon-propaganda bölümünün ve “Post und Staat” sendika gazetesinin yönetimini üstlendi. Kadınların Kızıl Cephe Savaşçıları Birliği'ne üye olmalarına izin verilmediğinden, 1925 yılında Kızıl Kadın ve Kız Birliği'nin kurulmasına çalıştı ve yayın organı Frauenwacht için yazılar yazdı. 1929'dan 1932'ye kadar Berlin'de Almanya Komünist Partisi (KPD) için şehir meclisi üyesiydi.Nasyonal Sosyalistlerin iktidara gelmesi sonrası 6 Nisan 1933'te KPD çalışması nedeniyle gözaltına alındı ve Barnimstrasse kadın hapishanesinde tutuldu. Kadınların daha iyi hapishane koşulları mücadelesine önderlik etti. Eylül 1933'ün sonunda başka birçok “politik” insanla birlikte serbest bırakıldı ve Berlin-Mitte'ye taşındı. Artık eski bir KPD üyesi olarak postanede çalışmasına izin verilmediği için Siemens'te işçi olarak çalışmaya başladı ve işyerinde yasadışı parti çalışması yaptı.

1939'da gelecekteki hayat arkadaşı Else Klopsch ("Eddy") ile tanıştı ve 1941'den itibaren Berlin'deki Scheunenviertel'de küçük bir restoran işlettiler. Bu restoran sonra “illegal yaşamak zorunda kalanlar” için bir sığınak görevi de gördü. Ağustos 1944'te, Eddy ile arkadaş olan bir polis, "Kafes Operasyonu"nun bir parçası olarak tutuklanacağı konusunda onu uyardı. Bu yüzden iki kadın savaşın sonuna kadar bir bahçe evinde yaşadıkları Prieros'ta saklandılar. Kızıl Ordu Berlin'i kurtardığında, açlıktan ölmek üzereydi. Ayrıca romatizmaya yakalandı ve 1950'lerin ortalarında erken emeklilik için başvurmak zorunda kaldı. Savaş bittikten hemen sonra, Almanya'nın yeniden yapılanmasına katıldı. Haziran 1945'ten Şubat 1946'ya kadar Schöneberg'de Faşizm Mağdurları bölümünde çalıştı. 1946'da "Çocukları Kurtarın" kampanyasının eşbaşkanıydı. Ancak aynı yıl, değişik anlaşmazlıklar nedeniyle KPD'den ayrıldı. Daha sonra 1948'de SPD'ye katıldı ve eşi Eddy'nin1960'da ölümüne kadar bir hurda dükkanı işletti. Hilde Radusch 1970'lerden sonra Yeni Kadın Hareketi'ne katıldı. Berlinli yaşlı bir grup lezbiyen olan L74'ün ve 1978 yılında Kadın Araştırma, Eğitim ve Bilgi Merkezi'nin (FFBIZ) kurucu ortaklarındandı. 2 Ağustos 1994'te öldü.


Berlin'de Schöneberg Eisenacher Strasse 15'teki anma tabelasından: "Kendimi hiç kadın olarak hissetmedim. Ancak başka ne olarak hissettiğimi hiç sorma."

İlgili haberler
GÜNÜN KADINI: Erkek ismi kullanmak zorunda kalan M...

Kadın matematikçiler yıllarca kendilerini erkek meslektaşlarına kabul ettiremediler. Örneğin kadın o...

GÜNÜN KADINI: Radia Perlman

Şu an bilgisayarlarımızın ya da akıllı telefonlarımızın başında keyfini sürdüğümüz internetin temell...

GÜNÜN KADINI: Nazilere karşı bir direnişçi, Freddi...

Ablası Truss ile daha 14 yaşındayken Nazi işgalcilerine karşı suikastlar ve sabotajlar düzenleyen Fr...