GÜNÜN PORTRESİ: Marie Taglioni
Balenin balerinler için belki ıstırap verici ama izleyenler için ve estetik olarak bir mucize olan balenin o meşhur duruşunu da, klasik kostümünü de ilk kez Marie Taglioni kullandı.

Marie Taglioni 23 Nisan 1804 İsveç Stockholm doğumlu. 19. yüzyıl romantik balesinde çağ açan, Avrupa dans tarihinin önemli figürlerinden biri haline gelen Taglioni, İtalyan koreograf Filippo Taglioni’nin kızıydı ve eğitiminde babasının büyük etkisi oldu.

1822 yılında Viyana’da ilk kez sahneye çıkmasının ardından, 1832’de koreografisini babasının yaptığı ve Paris Operasında oynanan La Sylphide balesinde yer aldı. Taglioni, La Sylphide balesinde, İngilizcesi “en pointe” olan parmaklarının ucunda dans etme tekniğini kullanan ilk balerin oldu.

Marie Taglioni aynı zamanda La Sylphide giydiği üstü oturan altı çan gibi kabarık eteğiyle bugün balerinlerin giydiği klasik bale kıyafetini de ilk kullanan oldu.

Marie Taglioni, zamanla romantik balenin Paris’teki en ünlü temsilcisi oldu. Ünü yalnızca Paris’le de sınırlı kalmadı, aynı zamanda Londra, Milano, Viyana, Berlin ve Saint-Peterburg’da da sahne aldı ve buralarda da hayranlık ve saygıyla karşılandı.

Marie Taglioni 24 Nisan 1884’de Fransa’da yaşamını yitirdi.

İlgili haberler
GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...

GÜNÜN PORTRESİ: Varvara Stepanova

Kadınlar için özgür ve basit elbise tasarımlarına imza atan yaratıcı ve çok yönlü bir sanatçı olan V...

21 Nisan 1818| İngiliz yazar Charlotte Bronte doğd...

Ölümünün üzerinden bir asırdan fazla geçmesine rağmen, kız kardeşleriyle birlikte yazdıkları ‘Uğultu...