GÜNÜN PORTRESİ: Tsola Dragoyçeva
Nazi faşizmine karşı mücadelede tıpkı Sovyet kadınları gibi en önde yürüyen ve Nazilerin korkulu rüyası olan Bulgaristanlı kadınları ve ‘kahraman Sonya’yı tanıyalım.

Kod adı Sonya. Gerçek adı ise Tsola Dragoyçeva. Bulgaristan devrim mücadelesinin önemli tarihsel dönemeçlerinde Sonya’nın adı vardır. 1923-1925 arasında Bulgaristan Komünist Partisinin gizli Askeri Örgütünün eylemcisidir. Sekiz yıl hapishanede kaldıktan sonra parti merkez komite üyesi; daha sonra polit büro üyeliği görevini yürütür. Ağır illegalite koşullarında partisinin politikalarını belirlemede, örgütsel faaliyetin yürütülmesinde ve yönetilmesinde önemli rol oynar.

Sonya’nın adı en fazla, Nazi işgaline ve işbirlikçi monarkofaşist devlete karşı verilen mücadelede geçer. Ki, bu dönem antifaşist mücadele bakımından neredeyse en önemli süreçtir. Sonya bu dönemde, illegal mücadele yürüten BKP’nin kurduğu, açık Bulgar İşçi Partisi Merkez Komitesi Örgütlenme Sekreteriydi ve Nazi işgalini sonlandıran monarkofaşist hükümeti devirip iktidarı alan, antifaşist bir birlik olan Vatan Cephesi’nin de doğrudan sorumlusudur.

Sadece Sonya değil milyonlarca Bulgaristanlı kadın, antifaşist savaşta yer almış ve savaşmıştır. Kuşkusuz bu başarının altında BKP’nin de tıpkı YKP gibi kadın kitlelerine dönük özel çalışması yatar.

BKP’nin ayırıcı ve olumlu özelliği, neredeyse tarihi boyunca kadınlar arasındaki ça­lışmayı istikrarlı sürdürmesidir. Komünist Enternasyonal’in 4. Kongresinde Clara Zetkin, kadınlar arasında komünist çalışma için kadın organlarının önemini ve yarattığı etkiyi Bulgaristan üzerinden vermiştir. BKP’nin faşizme karşı başarısında kadınların rolü kilit noktadaysa, bunun tarihsel arka planını da görmek gerekir. Nihayetinde vatan cephesinin zaferden sonra 1963’teki beşinci kongresinde 3,5 milyon üyesi vardı ve bu sayının yüzde 48’i de kadınlardan oluşmaktaydı.

Kaynak: https://sosya.wordpress.com/2012/07/05/liselotte-hermandan-dolares-ibaruriye-fasizme-karsi-kadin-barikati/


YENİLGİDEN ZAFERE…
Dragoyçeva’dan bahsederken faşizme karşı verdiği mücadelenin yanı sıra bir de kaleme aldığı kitabı meraklıları için not düşelim.
Bulgaristan devrimi döneminde partinin Merkez Komitesi Örgütlenme Sekreterliği görevini yürüten Tsola Dragoyçeva tarafından kaleme alınan ve Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlanan ‘Yenilgiden Zafere’ adlı kitapta, Bulgaristan devriminin başlıca politik ve örgütsel sorunları, silahlı ve barışçıl mücadelenin, açık ve gizli çalışmanın birleştirilmesi, birleşik cephe, örgüt yaşamı ve sorunları gibi oldukça önemli konular çarpıcı ve coşkulu bir anlatımla dile getirilmektedir.

İlgili haberler
Nazilerin korkulu rüyası ‘Gece Cadıları’

Hepsi 20’li yaşlarında gencecik kadınlar. Ölüm kusan savaşın ortasında uçaklarıyla Nazileri canından...

GÜNÜN RESİMLERİ: Çalışkan Sovyet kadınları

Ressam Riin Kaljurand Sovyet Estonya’da yayımlanan Sovyet Kadını dergisinden esinlendi ve Sovyet kad...

Ekim Devrimi’nin kadın portreleri

Emeği, özverisi, çalışkanlığı ve militanlığı hayranlık uyandıracak devrimin kadın karakterlerinden K...