GÜNÜN PORTRESİ: Türkiye’nin ilk kadın amigosu Kürdan Muazzez
Kim demiş “futbol erkek işi” diye. Muazzez kimselere kaptırmıyordu tribündeki yerini, takımı da seyirciyi de coşturmak tam da onun işiydi; Türkiye’nin ilk kadın amigosu Ankaragüçlü Kürdan Muazzezz.

“Takımımız o gün Beşiktaş’a 2 yerinde 4 gol atsaydı Muazzez’in durumu ne olacaktı acep” Böyle soruyordu tribündeki arkadaşlar birbirlerine Türkiye’nin ilk kadın amigosu Kürdan Muazzez için.
Kürdan Muazzez lacivert ceket ve eteğinin içine giydiği sarı bluzu ile Ankaragücü’nün bütün branşlardaki müsabakalarını izliyor, hem sporculara hem tribünlere moral veriyordu.

1960’ların ilk yarısında Ankaragücü tribünlerinin efsane amigolarından Bahattin’in yeri kolay kolay dolmaz sanılıyordu ama Muazzezi’i henüz fark edememişlerdi.

1963’te arkadaşı şöyle anlatacaktı Kürdan Muazzez’i: 17 Mayıs 1963 günü 19 Mayıs Stadında Beşiktaş takımı ile tansiyonu yüksek bir karşılaşma oynayacaktık. Kürdan Muazzez’in b maçta bir çılgınlık yapacağı istihbaratını almış, peşine takılmıştım. Kendisini adım adım izliyordum. Esasen kendisi ile tanışıyorduk da. Takımımız ilk yarıyı yenik kapatmıştı. İkinci yarı başlarında Amigo Muazzez’in ayağa kalkarak, eşarbını eline alıp, ünlü sloganı okuyarak halkı coşturduğunu gördüm: Sallasana sallasana şutlarını, göndersene göndersene gollerimi…”

Kürdan Muazzez’e ilişkin çok fazla kaynak olmasa da takımın tarihini anlatan MKE Ankaragücü Belgeseli kitabında hakkı teslim ediyor.

İlgili haberler
Tante Rosa kadın futbol takımıyla sahnede

Futbol erkek işidir diyenlere inat sahaları bırakmayan kadın futbolcular sahnelerin tozunu da attırd...

Kadın futbolu sadece futbol değil

Konak Belediyespor Kadın Futbol Takımı bu yıl 5. kez şampiyon oldu. Kadın futbolcularla şampiyonlukl...

GÜNÜN KAMPANYASI: ‘Futbolda cinsiyetçiliğe son!’

Futbolda yaşanan eşitsizliğe karşı #FootballPeople eylem haftası düzenliyor. Bu haftayla birlikte Ci...