GÜNÜN RAKAMI: 1 milyon 112 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işten ayrıldı
Türkiye’de her 10 kadından 9’u çocuk bakımını üstlenirken, 1 milyon 230 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle iş piyasasına hiç gitmiyor. 1 milyon 112 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işten ayrıldı.

Kadına özgü bir sorumluluk olarak görülen çocuk bakımının kadının çalışma yaşamına katılımını çok ciddi oranda etkiliyor. ILO’nun (Uluslararası Çalışma Örgütü) 8 Mart dolayısıyla yaptığı bir çalışmaya göre Türkiye’de kadınların yüzde 87’si çalışmak isterken, istihdam oranı yüzde 32,6’da kalıyor. Türkiye’de her 10 kadından 9’u bakım hizmetlerinin olmaması nedeniyle çocuk bakımını üstlenmek durumunda kalıyor.

TÜİK’in hazırlamış olduğu Aile Yapısı Araştırması ise 1 milyon 230 bin kadının çocuklarına baktıkları için iş gücü piyasasına hiç girmediklerini tespitini ortaya koyuyor. Benzer şekilde 1 milyon 112 bin kadın çocuk bakımı nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldı.

Türkiye’deki kreşler açısından da durum hiç iç açıcı değil. 2016 yılı için 56 olan kamu kreşleri sayısının güncel bilgilerini açıklaması gereken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu sayıyı açıklamıyor.

İlgili haberler
Çocuk bakım planı fos çıktı

Amerika’da yoksul ailelerin kazandıklarını aşan çocuk bakım ve eğitim masraflarında vergi indirimi y...

GÜNÜN RAKAMI: Babaların çocuk bakımı

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından açıklanan rakamlara göre Türkiye'de babalar çocukların bak...

Çocuk bakımı sadece kadınların sorunu mu?

Her tatil zamanı çalışan annelerin en büyük derdi ‘Çocuğu nereye bırakacağım’ sorusu oluyor. Bu soru...