GÜNÜN RAKAMI: 2018 yılında 379 milyon kadın aile içi şiddete maruz kaldı
Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi raporuna göre, 2018 yılında 379 milyon kadının aile içi şiddete maruz kaldı.

Georgetown Kadın, Barış ve Güvenlik Enstitüsü’nün hazırladığı Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi, 2018 yılında 379 milyon kadının aile içi şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. UN Women, Women’s Economic Empowerment Platform’un küresel elçilerinden Doç. Dr. Göknur Akçadağ, şiddetin önlenmesinde mesafe alınması için öncelikle şiddetin kaynağı olan eşitsizliğin varlığının kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

167 ülkede yapılan araştırmaya göre ülkelerin yüzde 90’ının cinsiyetçi yasalara sahip olduğu, bu ülkelerde kadınlara negatif ayrımcılık yapan en az bir yasa olduğunu gösterdiğine dikkat çekildi. Araştırma, 2018’de 379 milyon kadının aile içi şiddet gördüğünü de ortaya koydu. Türkiye’de ise kadınların en önemli sorunu olarak “şiddet” üst sıralarda yer alıyor. Bu kapsamda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünün 2018 verileri “kadına şiddet” ve “kadın cinayeti” vakalarının artışını gözler önüne serdi. 2017 yılında 24 bin 52 kadına karşı şiddet vakası gerçekleşirken bu rakam geçtiğimiz yıl 28 bin 554’e yükseldi.

Doç. Dr. Göknur Akçadağ,İstanbul’da emniyet birimlerine en fazla intikal eden başvuruların, tehdit, kasten yaralama, hakaret, tedbir kararına aykırılık, cinsel saldırı, cinsel taciz, cinsel istismar konuları olduğunu ifade etti.

İlgili haberler
Bir 25 Kasım buluşması: Kadınlar artık yalnız hiss...

Batıkent Kardelen Mahallesi’ndeki kadınlar 25 Kasım dolayısıyla bir araya geldi. Kadınlar, haklarını...

25 Kasım 2019 || Birlikteyiz, değiştireceğiz!

Dünyada olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında da kadınlar 25 Kasım’da şiddete, ayrımcılığa, eşits...

Londra’da Türkiyeli göçmen kadınlar 25 Kasım için...

Londra’da yaşayan kadınlar Day-Mer Kadın Komisyonu’nun düzenlediği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete k...