GÜNÜN RAKAMI: 2018’de erkekler kadınlardan yüzde 7.7 daha yüksek ücret aldı
CHP Milletvekili Candan Yüceer’in açıkladığı rakamlara göre 2018 yılında erkekler kadınlardan yüzde 7.7 daha yüksek ücret aldı. Ayrıca erkekler, kadınlara göre yüzde 8.1 daha fazla kazanç elde ediyor.

CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Candan Yüceer, açıkladığı rakamlarla Türkiye’de kadın ve erkek arasındaki ücret eşitsizliğini ortaya koydu. TÜİK rakamlarına göre 2018 yılında erkeklerin kadınlara göre yüzde 7.7 daha yüksek ücret aldığını ifade eden Yüceer şu rakamları açıkladı:


Erkekler, kadınlara göre yüzde 8.1 daha fazla kazanç elde ediyor.


Türkiye Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda Ekonomiye Katılım ve Fırsat Eşitliği İndeksi’nde 5 sıra birden düşerek, 136. sıraya geriledi.


Candan Yüceer rakamlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği, eğitim durumuna göre incelenince daha net görülülüyor. İşgücüne katılım ve istihdam oranı kadar ücret konusunda da Türkiye’de kadına yönelik ayrımcılık olduğu çok açık. Buna rağmen iktidar #EşitİşeEşitÜcret talebini görmezden geliyor. Bizler #EşitİşeEşitÜcret istiyoruz!” dedi.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Eşit işe eşit ücret yüz yılın mesele...

1952’de Birleşik Krallık’ta kadınların aynı işi yaptıkları erkeklerle aynı ücreti alması kararı alın...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Eşit işe eşit ücret

The Sanat’ın geçtiğimiz 8 Mart için hazırladığı “Puslu Kadınlar Atlası”nda yer alan çalışmalardan Es...

İskoçya’da grev yapan belediye işçisi kadınlar kaz...

12 yıllık eşit işe eşit ücret savaşlarını kazanan kadınlar, 500 milyon Sterlinin üzerinde olan geriy...