GÜNÜN RAKAMI: 624 çocuk annesiyle cezaevinde
Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, hapishanelerde annesiyle kalan 0-6 yaş arası toplam 624 çocuk var. Çocuklardan 72’i, Bakırköy Kadın Cezaevinde. Çocukların 111’i 0-1 yaş arasında.

Adalet Bakanlığı, hapishanelerin toplamında annesiyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocukların sayısının, 14 Kasım 2017 tarihi itibarıyla 624 olduğunu açıkladı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesini cevaplayan Bakanlık, 2003-2017 yılları arasında annesinin yanında kalan çocuklardan ağır hasta olduğu tespit edilen çocukların sayısı ile ilgili soruya ise, buna dair bir istatistiki veri bulunmadığı cevabını verdi.
Bakanlık, babasıyla birlikte hapishanede kalmak zorunda olan çocuklarla ilgili soruyu ise cevaplamadı.

Annesinin yanında hapishanede kalan çocuklardan 72’si Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde. İkinci sırada 70 çocukla İzmir Kadın Kapalı Cezaevi, üçüncü sırada ise 38 çocukla Sivas Kadın Açık Cezaevi geliyor.
Adalet Bakanlığı, çocukların yaş ve cinsiyetlerine göre de şu dağılımı yaptı:


*Çocuklardan 111’i 0-1 yaş arasında.
*Annesinin yanında kalan çocukların 115’i açık, 509’u kapalı cezaevlerinde.

Adalet Bakanlığı, İlgezdi’nin, cezaevlerinde bulunan “hamile hükümlü veya tutuklular” ile “doğum yapan hükümlü/tutuklu sayılarına” ilişkin sorularını daha önce “Bilgimiz yok” diyerek yanıtlamamıştı.

Aynı sorulara bu kez de “Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler özel inceleme gerektirdiği için cevap verilememiştir” yanıtını verdi.
Bakanlık, doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da “özel çalışma gerektirdiğinden” yanıt vermedi.

Kaynak: Bianet

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: Korunmaya muhtaç çocuk sayısı 2 yıld...

Bu korkunç artışın en temel gerekçesi ise artan yoksulluk.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Bırakın çocuklar 'çocuk' olsunlar

Bugünkü önerimizi [email protected]'e gönderdiği mektubuyla Sakarya'dan Ezgi yaptı sizin için...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Savaştan çocuklarını kaçıran anne

Vietnamlı bir anne çocuklarını savaştan kurtarmaya çalışıyor. Pulitzer Ödüllü fotoğraf 1965 yılında...