GÜNÜN RAKAMI: 743 çocuk işlemediği suçlardan dolayı cezaevinde
Çocukların en temel ihtiyaçları, süt ve ek gıdalar gibi besinler çocuklara verilmiyor. Tutsaklara çıkan yemek neyse çocuklar da onu yemek zorunda kalıyor.

Hak ihlalleriyle sık sık gündeme gelen cezaevlerinde 16 Kasım 2018 itibarıyla 260 bin 144 kişinin bulunduğu Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açıklanırken, İnsan Hakları Derneğinin (İHD) 2018 raporuna göre, 743 çocuk anneleriyle birlikte halen cezaevinde bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Mart 2018’de yayınlanan Ocak- Aralık 2017 raporunda, Türkiye’de doğumundan bir süre önce ya da hemen sonra tutuklanan kadınlar olmasının endişe verici olduğu kaydedilerek, 600’e yakın kadının küçük çocuklarıyla tutuklanmış olduğu belirtiliyor.

‘GEREKLİ BESİN YARDIMINDAN FAYDALANAMIYORLAR’
İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Avukat Ercan Yılmaz, işlemedikleri suçlardan dolayı anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda bırakılan çocukların her türlü hak ihlallerine maruz kaldıklarını söyledi. Cezaevindeki çocukların yaş gruplarının genelde 0-6 yaş olduğunun bilgisini paylaşan Yılmaz, “Bilindiği üzere 6 yaş grubu ve altı, çocuğun hem zihinsel hem fiziksel gelişim çağıdır. Bize gelen bilgiler de gerekli olan besin yardımından faydalanamadığını gözlemledik. Özellikle cezaevi komisyonumuzun yaptığı görüşmelerde annelerin en büyük şikayeti cezaevlerinde çocuklar için özel bir besin kaynağının bulunmamasıdır. Çocukların en temel ihtiyaçları, süt ve ek gıdalar gibi besinler çocuklara verilmiyor. Tutsaklara çıkan yemek neyse çocuklar da onu yemek zorunda kalıyor. Koğuşlarda 25 kişi ile birlikte 3 çocuk varsa, o çocuklar hesap edilmeden sadece 25 tutsağa yemek veriliyor ve anne yemeğini çocuğuyla paylaşmak zorunda kalıyor” diye belirtti. 0-2 yaş grubunda olan çocuklara mamanın verilmediğine dikkat çeken Yılmaz, Adalet Bakanlığı, Meclis ve ilgili kurumlarla gerekli yazışmaları yaptıklarını, ancak verilen cevapların gerçekten uzak ve tatmin edici olmadığını ifade etti. Yılmaz, çocukların eğitim alanlarının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu da söyledi.

‘ACİLEN ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKİYOR’
İnfaz erteleme veya ev hapsi gibi uygulamalarla bu hak ihlallerinin önüne geçilebileceğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu durumda olan anneler için Türk ceza mevzuatı adli kontrol tedbirlerini, kanun içerisinde bulundurmuş. Adli kontrolde, tutuklanma durumunun olmadığı, ceza kesinleştiği zaman hükümlü kalmasını engelleyecek özel durumları olan kişiler için uygulanabilecek tedbirlerdir. Bu adli kontroller içerisinde yurt dışı yasakları var, elektronik kelepçe var. Haftanın belli günlerinde karakola gidip imza atma şeklinde adli kontroller var.”

Mahkemelerin ve Adalet Bakanlığının bu konuda bir çalışma yapası gerektiğini dile getiren Yılmaz, bu çocuklarla ilgili bir an önce bir çözüm üretilmesi için bütün siyasi partiler ve Meclis İnsan Hakları Komisyonuna çağrıda bulundu.

Kaynak: MA

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: 3 bine yakın çocuk cezaevinde

Cezaevlerinde çoğunlukla hırsızlık, gasp ve uyuşturucu suçlarıyla üç bine yakın çocuk bulunuyor. 169...

GÜNÜN RAKAMI: Türkiye ‘cezaevi nüfusu’ en çok arta...

Türkiye’de ‘cezaevi nüfusu’ giderek artıyor. Annesiyle birlikte cezaevinde kalan 700’den fazla çocuk...

Cezaevindeki Arin bebek resmen eriyor!

Urfa Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan 14 aylık astım hastası Arin bebeğin ilaçların...