GÜNÜN RAKAMI: Bir yılda 87 bin kadın öldürüldü!
BM rakamlarına göre 2017 yılında dünya genelinde 87 bin kadın öldürüldü. Kadınlar en çok eşleri ve aile bireyleri tarafından katledildi.

BM’nin araştırmaları dünyada katledilen kadınların korkunç bilançosunu gözler önüne serdi.

BM rakamlarına göre, 2017 yılında gelişmiş-gelişmemiş ülke ayırt etmeksizin dünyada en az 87 bin kadın kasten öldürüldü. 30 bin kadın eşleri ya da eski eşleri tarafından öldürüldüler.

Bununla birlikte birçok ülke etkili yasaları yürürlüğe koydu.

En çok kadın cinayeti yaşanan ülkeler sırasıyla;

El Salvador’u Jamaika
Orta Afrika Cumhuriyeti
Güney Afrika
Honduras oldu.

Bu cinayetler genellikle, tek bir sebebin veya spontane gerçekleşen bir eylemin sonucu değil. Daha ziyade cinsiyete dayalı şiddetin katlanarak artması ile ilişkili. Bununla birlikte UNUDC’ye göre, “böyle bir şiddet “ birikiminin nihai sonucu önlenebilir.

ONUDC’ye göre dünyada 2017’de eşleri ve aile üyeleri tarafından öldürülen en fazla kadın sayısı (20 bin kadın) Asya kıtasında yer alıyor, bu sayıyı Afrika kıtası (19 bin kadın) takip ediyor, Kuzey orta ve güney Amerika (8 bin kadın), Avrupa (3 bin kadın) ve son olarak da Avustralya (300 kadın) yer alıyor.

Ancak BM raporuna göre, Afrika’da (Güney Afrika, Senegal, DKC vb.) kadınların ve genç kızların erkek arkadaşları,eşleri veya aile üyeleri tarafından öldürülme risklerinin daha yüksek (yüzde 69) olduğu bildiriliyor.

NAMUS CİNAYETLERİ
Birleşmiş Milletler’in istatistiklerine göre Hindistan’da (genellikle geleneklerin savunulması adına ve sıklıkla, muhafazakâr kırsal bölgelerde akrabalar tarafından işlenen) yıllık 5 binin üstünde “namus cinayeti” işleniyor.

Kasım ayının başında, 3 yıl önce ailelerinin karşı çıkmasına rağmen evlenen 29 yaşındaki genç bir çift alt sınıftan bir adamla birlikteliklerine karşı olan eşinin yakınları tarafından taşlanarak öldürüldü. 

Komşu Pakistan’da ise, her yıl, “aile namusunu kirletmekle” suçlanan yüzlerce kadın, yakınları tarafından vahşice öldürülüyor.
UNODC tarafından Afganistan’da yapılan resmi bir ankete göre ataerkil bir toplum yapısına derinlemesine bağlı olan Afganistan’da “Nisan 2011 ile Ağustos 2013 arasında 243 namus cinayeti” rapor edildi.

BİR SAVAŞ SİLAHI OLARAK ‘TECAVÜZ’
Çatışmalarda, sivilleri terörize etmek ve toplum dokusunu tahrip etmek için bir “savaş silahı” olarak kadınlara karşı tecavüze devam ediliyor. 2014'te IŞİD, BM'ye göre, Kuzeybatı Irak'taki Yezidilere karşı potansiyel soykırıma yol açtı ve bu azınlıktan binlerce kadını seks kölesi haline getirdi.

6 bin 400'den fazla Yezidi kaçırıldı ve bunlardan 3 bin 300’ü (çoğunlukla kadınlar ve çocuklar ) kurtarıldı veya kaçabildi. 70'den fazla toplu mezar tespit edildi ve şimdiye kadar onlarca mağdurun kalıntıları çıkarıldı.

Kivu'da (Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti), bu bölgeyi 25 yıldır dengesizleştiren silahlı çatışmaların yanı sıra, cinsel şiddete maruz kalan kadınlar ve kız çocukları öldürülüyor.

DUYAR TEK BAŞINA ÇÖZÜM DEĞİL!
Bazı ülkeler kadına şiddetle mücadelede örnek olarak gösteriliyor:

İspanya düzenli olarak 2000'li yılların başından beri kadın cinayetlerine karşı gösterdiği çabalarla örnek teşkil ediyor. Bunun sebebi ise 2003 ‘te 71 olan kadın cinayeti sayısının 2018'de 50, 2019'un başından beri ise 51 olması.

Kanada'da on bölgede kadına yönelik şiddete karşı eylem planları bulunuyor. Dernekler, polis memurlarına yönelik eğitim faaliyetlerini “devamlı oldukları sürece” bu planlara göre izin verilmesini destekliyor. Kadın Sığınma Evleri Federasyonu aynı zamanda hâkimlerin, avukatların, doktorların veya hemşirelerin mağdurların durumunu daha iyi anlamalarına ve risk faktörlerini tespit etmelerine izin veren eğitim faaliyetlerini memnuniyetle karşılıyor.

Ancak bununla birlikte Kanada’da da her altı günde, bir kadın eşi tarafından öldürülüyor. Yerli kadınlar diğerlerine göre altı kat daha fazla risk altında. Her gece 6 binden fazla kadın ve çocuk, eşlerin şiddetinden kaçmak için sığınma evlerinde kalıyor.

Çeviren: Sümeyra Çelik, Sevilay Meydanoğlu // İstanbul Üniversitesi F.M.T Öğrencileri

İlgili haberler
GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Bireysel silahlanma kadın cinay...

Kadın cinayetleri üzerine doktora tezi yapan Sait Yıldırım, bireysel silahlanma oranlarındaki artışı...

GÜNÜN RAKAMI: Kadın cinayetleri 14 yılda 4 kat art...

CHP’li Necati Tığlı’nın hazırladığı Türkiye’de Kadın Cinayetleri Raporuna göre son 14 yılda kadın ci...

GÜNÜN RAKAMI: Pakistanlı 629 kadın ve kız çocuğu Ç...

Pakistan vatandaşı yüzlerce kadın ve kız çocuğunun Çin’e ‘gelin’ olarak satıldığı ortaya çıktı.